Jeśli w domu posiadamy stropodach drewniany, warto pomyśleć o odpowiednim jego ociepleniu. Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z poddaszem nieużytkowanym, ponieważ ciepło z ogrzewanych pomieszczeń może uciekać właśnie górą. Termoizolacja jest więc istotna, aby utrzymać w naszym domu odpowiednio wysoką temperaturę. Jaką jednak metodą można ocieplić wspomniany stropodach? Sprawdźmy! Zapraszamy do sprawdzenia wpisu, gdzie poruszymy określenie pod nazwą ,,stropodach drewniany”. 

Stropodach drewniany – Różne sposoby ocieplania 

Istnieje kilka metod, jeśli chodzi o ocieplanie stropodachu drewnianego. Zalicza się do niech na przykład:

Izolacje:

  • międzykrokwiowa;
  • nakrokwiowa;
  • wdmuchiwana.

Najbardziej popularną w Polsce jest oczywiście izolacja międzykrokwiowa, z którą można się spotkać w budynkach jednorodzinnych. Za materiał izolacyjny można przyjąć wełnę albo styropian, który umieszcza się – jak sama nazwa wskazuje – między krokwiami.

Drugą, alternatywną metodą, jest izolacja nakrokwiowa. Warstwę ocieplającą nakłada się od zewnątrz na więźbie dachowej. Aby jednak skorzystać z tego sposobu, konieczne jest posiadanie więźby dachowej o odpowiedniej nośności. Musi ona bowiem utrzymać izolację tego typu.

Z cała pewnością na uwagę zasługuje technologia wdmuchiwania izolacji. Jest to bowiem metoda, która w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na popularności. Nie powinno to nas jednak dziwić, ponieważ posiada nie tylko szereg zalet, ale równocześnie wykonanie takiego ocieplenia nie trwa zbyt długo.

Zobacz również: Jak sprawdzić szczelność izolacji?

Technologia wdmuchiwania izolacji, czyli najlepszy sposób na ocieplenie stropodachu drewnianego

Wdmuchiwana izolacja jest dość młodą metodą, jeśli chodzi o termoizolację. Polega ona na wykorzystywaniu specjalistycznych agregatów, które rozdrabniają materiał (w postaci celulozy oraz skalnej wełny wrzuconych do środka), a następnie wdmuchują. Do rzeczonych agregatów stosuje się rury, które posiadają średnicę do siedmiu centymetrów.

Wdmuchiwanie izolacyjne jest przede wszystkim rozwiązaniem ekologicznym. Jako że materiał, z którego powstaje granulat celulozowy, to makulatura, śmiało można rzec, że metoda ta wykorzystuje zasadę „zero waste”. Tworzenie środka izolacyjnego nie wiąże się ze stosowaniem dodatkowych produktów, a co za tym idzie – nie przyczynia się także do zanieczyszczania środowiska. Utworzony materiał jest całkowicie biodegradowalny. Budynek jest więc nie tylko odpowiednio docieplony, ale również i izolacja spełnia swoje zadanie perfekcyjnie. Co więcej, koszt izolacji wdmuchiwanej nie jest droższy od innych, tradycyjnych już sposobów ocieplania stropodachu drewnianego.

Równocześnie wykonanie izolacji tym sposobem charakteryzuje się dużą dokładnością. Materiał jest w stanie dotrzeć nawet do najbardziej trudno dostępnych miejsc. Dobre ocieplenie natomiast przekłada się na ekonomiczność budynku i tańszą jego eksploatację. Musimy również pamiętać o tym, że wspomniany wcześniej granulat celulozowy wcześniej impregnuje się specjalnymi środkami. 

Na pewno należy podkreślić, że metodę wdmuchiwania możemy zastosować nie tylko w nowych domach, ale również i tych starszych. Jako ze agregat jest w stanie dotrzeć do dosłownie każdego miejsca, nie musimy przejmować się kwestiami, takimi jak na przykład rozbieranie zabudowy poddasza, co może mieć miejsce w przypadku innych metod. Sam proces ocieplania trwa zaledwie do dwóch dni. Warto jednak mieć na uwadze to, że przy starszych domach zaleca się wykonanie wcześniej badań kamerą termowizyjną. W ten sposób dowiemy się, które miejsca w stropodachu wymagają szczególnego docieplenia.

Jako że prace związane z metodą wdmuchiwania przebiegają z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, najlepiej będzie, jeśli zatrudnimy do tego fachowców. Takie ocieplenie oferuje firma Eko-izolacje, która nie tylko cieszy się uznaniem wśród klientów, ale również szybko i dokładnie wykonuje powierzone zadania. Warto więc poznać bliżej jej ofertę.

Zobacz również: Izolacja stropodachu. 

Stropodach drewniany – Zalety izolacji wdmuchiwanych

Jeśli nadal nie jesteśmy przekonani do metody wdmuchiwania izolacji, koniecznie musimy poznać jej zalety. Otóż, jest ich naprawdę wiele i zasługują na uwagę. Po pierwsze, sposób ten wykazuje się ogromną skutecznością oraz doskonałą izolacyjnością. Warstwa izolacyjna świetnie wypełnia wszystkie miejsca na stropodachu drewnianym oraz jest pewnego rodzaju barierę akustyczną. Izolacja ta potrafi tłumić hałasy nawet o około 50 dB, dzięki czemu możemy cieszyć się spokojem i ciszą, bez obaw, że miłe chwile zakłócą nam sąsiedzi albo hałasy z ulicy. Równocześnie eliminujemy w ten sposób wszelkie możliwe utraty ciepła, ponieważ materiał docieplenia nie dopuszcza do jakichkolwiek ubytków związanych z ociepleniem budynku.

Z całą pewnością jest to doskonała metoda, jeśli zależy nam na czasie oraz efektywności bez konieczności poniesienia dodatkowych kosztów. Ponadto, do wdmuchiwania stosuje się tylko i wyłącznie sprawdzone materiały, wyróżniające się wysoką jakością. Izolacja celulozą jest również ogniotrwała, dzięki czemu możemy spać spokojnie, ponieważ zapewnia ona najwyższe bezpieczeństwo. Jako że materiał charakteryzuje się dodatkowo niewielką wagą, strop nie musi posiadać dużej nośności i nie trzeba sprawdzać jego wytrzymałości. Szczególnie więc metodę tę lubią właściciele budynków starych, zabytkowych, w których stropodach drewniany może nie posiadać już tak dobrego udźwigu.

Koniecznie musimy też pamiętać o niezwykłej trwałości takiej izolacji. Metoda wdmuchiwania celulozy jest w stanie spełniać swoją rolę bez jakichkolwiek zarzutów przez co najmniej 50 lat, czyli pół wieku. To zdecydowanie dłużej w stosunku do metod tradycyjnych, które potrafią wytrzymać zaledwie połowę tego czasu. Materiał dodatkowo jest pokryty specjalnym impregnatem, w związku z czym jest odporny na wszelkie mikroorganizmy, takie jak grzyby, a nawet owady czy gryzonie, które często pojawiają się na naszym poddaszu. Izolacja ponadto dostosowuje się aktualnych warunków – zimą utrzymuje ciepło, a latem – zachowuje w pomieszczeniu przyjemny chłód, dzięki czemu możemy zaoszczędzić zarówno na ogrzewaniu, jak też i na klimatyzacji i pracy wiatraków.

Bardzo dziękujemy za sprawdzenie naszego wpisu. Zapraszamy do sprawdzenia naszych innych publikacji oraz do zapoznania się z naszą ofertą.

Call Now Button
Facebook Youtube