Wielu właścicieli domów jednorodzinnych boryka się z problemem kun zamieszkujących strych. Zwierzęta te niszczą instalacje, są przyczyną nieprzyjemnego zapachu, a nocą hałasują, walcząc o terytorium. Strychy starych domów są dla nich niezwykle atrakcyjne: są suche, ciepłe, a materiał izolacyjny (np. wełna mineralna) to doskonały materiał do budowania gniazda. Jak odstraszyć kuny z poddasza? Zapraszamy do sprawdzenia naszego najnowszego wpisu. 

Kłopoty z kunami

Problemy zaczynają się w momencie zauważenia obecności kuny. Te małe stworzenia mogą powodować ogromne szkody, szczególnie w okresie parowania oraz w okresie lęgowym. Samce są szczególnie aktywne i agresywne w okresie parowania. Jeśli samiec wyczuje zapach innego, postrzega to jako prowokację i wyładowuje swoją wściekłość na kablach, izolacji i innych przedmiotach. Kuna spustoszy domniemaną kryjówkę rywala, aby go odstraszyć. Niestety często cierpi na tym wyposażenie poddasza/strychu – zniszczenie izolacji dachu i przegryzanie przez kable antenowe i linie elektryczne powodują duże szkody majątkowe. Więc jak odstraszyć kuny z poddasza?

Zapobieganie problemom, czyli szczelny dach

Zawsze najlepiej jest zapobiegać problemom. Jeśli chodzi o kuny, w ich przypadku najlepszym działaniem zapobiegawczym jest uszczelnienie dachu. Wszystkie okna i otwory na strychu powinny być chronione przez dość gęstą siatkę, przez którą żaden drapieżnik nie może się prześliznąć. Warto też utrudniać kunom dostanie się na strych poprzez owijanie rynien, np. z drutem kolczastym. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć wybór materiału do izolacji dachu. Styropian i wełna mineralna dla kuny nie stanowią dużej przeszkody – z łatwością mogą tworzyć ciągi komunikacyjne. Dobrym wyborem będzie płyta izolacyjna PIR, która jest odporna na kuny, ale także myszy, szczury, mchy i porosty. Doskonałym uszczelnieniem będzie także izolacja wdmuchiwana. Czym jest izolacja wdmuchiwana?

Izolacja wdmuchiwana – antidotum na kuny

Izolacja wdmuchiwana, którą stosuje się na poddaszu, jest najczęściej wykonana z celulozy lub wełny skalnej. Oba materiały mają porównywalne wartości izolacyjne. Wdmuchiwany materiał zapewnia ochronny i przede wszystkim szczelny koc termiczny dla Twojego domu.

Oto niektóre zalety izolacji poddasza dmuchanego:

  • oszczędzanie energii – wdmuchiwany materiał zatrzymuje chłodniejsze temperatury na poddaszu latem oraz zapobiega wydostawaniu się ogrzanego lub schłodzonego powietrza.
  • ochrona przeciwpożarowa – celuloza i włókno skalne zmniejszają ryzyko pożaru, tworząc hermetyczne uszczelnienie. Ta „uszczelka” zapobiega przedostawaniu się powietrza przez małe przestrzenie do ognia i podsycaniu płomieni.
  • szybka i łatwa instalacja – tylko trzech profesjonalistów może ukończyć instalację w ciągu kilku godzin. Materiał jest dostarczany wężem bezpośrednio do wskazanych przestrzeni.
  • izolacja akustyczna – wdmuchiwany materiał tworzy szczelne uszczelnienie na strychu, wyciszając hałas z jednego pomieszczenia do drugiego. Ogólna redukcja hałasu może sprawić, że dom będzie bardziej wyciszony, komfortowy i bezpieczny.
  • zmniejszona kondensacja – szczelna izolacja z wdmuchiwanego materiału może chronić poddasze przed kondensacją i wilgocią. To utrudnia rozwój pleśni i bakterii. Może zapobiegać gniciu i nieprzyjemnym zapachom oraz zapobiegać uszkodzeniom dachu przez kondensację i wilgoć.
  • wydajność – izolacja wdmuchiwana jest bardziej wydajna niż tradycyjne technologie. Materiały wdmuchiwane są około 20% procent bardziej wydajne niż tradycyjne maty o tej samej wartości R, dzięki 100% wykorzystaniu materiału ponieważ nie ma potrzeby docinania materiału przez co brak odpadów.
  • elastyczność – wdmuchiwany materiał jest elastyczny, dzięki czemu może uszczelnić wszystkie trudno dostępne miejsca i ciasne szczeliny.

Izolacja wdmuchiwana – o czym należy pamiętać?

W większości przypadków będziesz musiał zatrudnić profesjonalistę, aby zainstalować izolację dmuchaną, ponieważ trzeba ją wdmuchnąć na miejsce za pomocą specjalistycznego sprzętu. Należy więc o tym pamiętać podczas planowania budżetu. Po naprawieniu uszkodzonej izolacji i naprawieniu membrany (nie ma konieczności demontażu płyt kartonowo-gipsowych) można wykonać izolację wełną celulozową. W przypadku tego rodzaju izolacji włókna celulozowe są równomiernie wdmuchiwane i rozprowadzane między legarami na strychu za pomocą specjalistycznego sprzętu przemysłowego. Izolacja z rozdmuchiwanych włókien sprawdza się dobrze na poddaszach, gdzie użycie izolacji tradycyjnej jest niemożliwe lub np. jeśli belki stropowe są zasłonięte. To dość szybka praca dla profesjonalisty.

Przed rozpoczęciem należy zadbać o kilka rzeczy – zapytaj instalatora, czy ma jakieś szczególne wymagania. Z pewnością musisz wyczyścić swoje poddasze przed przybyciem profesjonalnego instalatora, chyba że wcześniej zgodziłeś się, że sprzątanie strychu jest częścią pracy. Należy zwrócić uwagę na okablowanie, ponieważ wymaga bezpiecznego postępowania. Tym problemem powinien zająć się elektryk, który będzie w stanie przekierować wszelkie problematyczne okablowanie.

Przepędź niechcianego gościa

Ale co zrobić, gdy kuna już zamieszkała na naszym strychu? Jak odstraszyć kuny z poddasza? Jest kilka opcji. Jednym z nich jest zakup specjalnego odstraszacza dźwięku, który emituje nieprzyjemne sygnały, słyszane tylko przez kunę. Można też kupić środek odstraszający zapachy, który jednak może być drażniący dla zwierząt domowych. Kolejną skuteczną metodą jest zastawianie żywej pułapki na kuny. Zwierzę wchodzi do niej, po czym zatrzaskiwane są jej drzwi, a kuna nie może ich w żaden sposób otworzyć i wydostać się na zewnątrz, jednak nie dzieje się jej żadna krzywda. Kunę najlepiej zwabić smakołykiem: jajkiem lub kanapką z miodem. Po złapaniu drapieżnika pułapkę należy zabrać gdzieś daleko od zabudowań mieszkalnych i tam wypuścić zwierzę na wolność. Wszystkie te sposoby są ogólnodostępne ale czy na tyle skuteczne żeby odstraszyć kunę? Najlepiej skontaktuj się z fachowcami w tej dziedzinie i na pewno pomożemy rozwiązać Ci ten duży problem raz na zawsze.

Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty oraz do sprawdzenia innych naszych publikacji.

Życzymy ciepłych dni i nocy
Zespół Eko-Izolacje

Call Now Button
Facebook Youtube