Wielu z nas staje czasami przed wyborem czy warto i w jaki sposób ocieplić stary dom. Robimy to chociażby dlatego, żeby zaoszczędzić więcej energii cieplnej. Również dzięki temu możemy zrobić nową elewację, co da świeży wygląd budynkowi. Gdy mieszkanie jest nieocieplone ta energia może uciekać przez elewacje, dach, piwnice czy okna, co zwiększa nam koszty ogrzewania w okresie zimowym. Przy przeprowadzaniu ocieplenia starego domu mogą spotkać nas pewne trudności, nawet jeżeli będziemy przeprowadzać ją umiejętnie i w sposób profesjonalny. Ale jakie mogą być to trudności? Zapraszamy do wpisu gdzie poruszymy zagadnienia, które mogą powstać przy ocieplaniu starego domu.
Jakie są trudności przy ocieplaniu starego domu?
Na początek trzeba się zastanowić czy chcemy zrobić ocieplenie od początku, czy jednak zostawiamy stare. W momencie podjęcia decyzji o usunięciu dawnego ocieplenia trzeba liczyć się z kosztami, które są bardzo duże, ponieważ wliczamy w nie usunięcie, ekspertów, odpadki, kontenery na odpadki, i wiele innych kosztów. Również trudnością może być przy demontażu to, gdy klej dobrze jeszcze trzyma a podłoże nadal solidne. Gdy demontujemy ocieplenie starego domu, możemy zauważyć parę sytuacji. Jedną z nich jest wilgotny mur. Wtedy należy sprawdzić skąd wzięła się wilgoć oraz dokonać odpowiedniej naprawy i osuszyć ściany.
Gdy odpada tynk trzeba go skuć za ściany, ponieważ nie jest nośny, a gdy widać w kilku miejscach dziury lub pęknięcia można je zaszpachlować zaprawą naprawczą, dobraną do rodzaju tynku. Kolejnym problemem, który może się pojawić, gdy zdejmujemy warstwę ocieplenia są widoczne cegły. wtedy należy wyrównać ściany nanosząc na nie tynk podkładowy. Można wykorzystać tynk cementowy lub cementowo-wapienny i w ten sposób wypełniamy szpary między cegłami. Aby skutecznie ocieplić stary dom należy zastosować nowoczesne systemy ociepleń i pilnować wykonawstwa. Nie należy oszczędzać pieniędzy w tej kwestii. Ponieważ jest wtedy wysokie ryzyko błędów. Ocieplanie starego domu jest stosunkowo ciężkie i wiąże się z ryzykiem. Jest również kilka metod ocieplania starego domu.
Wyróżnione metody przy ocieplaniu starego domu:
- lekka, mokra (BSO-Bezspoinowy system ociepleniowy, ETICS) – posiada ona elewacje tynkarską.
- lekka, sucha- pozwala na różnorodne wykończenie elewacji
- technologii wdmuchiwania izolacji
Metoda Bezspoinowa wymaga specjalnego przygotowania podłoża, aby było one dostatecznie przyczepne do ocieplenia i istniejących wcześniej warstw na przykład tynku. Na początku trzeba sprawdzić czy dana warstwa dobrze przylega. Może wtedy wymagać to usunięcie jednej części lub zmienienie metody z lekkiej, mokrej na lekką, suchą. Należy ją przeprowadzać tylko przy dobrej pogodzie. Dobrze również, gdy używamy produktów od jednego producenta. Produkty z różnych firm mogą się źle łączyć. Dobrze również nie oszczędzać na materiałach. Najlepiej tego przypilnować, ponieważ błędy mogą się ujawnić po kilku latach, a wtedy naprawa może być trudna i kosztowna.
Ocieplenie tą metodą wykonuje się etapowo:
- Przyklejenie płyt ociepleniowych i mocowanie ich kołkami. zaczyna się od dołu ściany.
- Nakładanie warstwy zbrojącą z siatką z włókna szklanego
- Wtapianie zaprawy klejowej
- Gruntowanie podłoża
- Nakładanie tynku cienkowarstwowego
Użycie technologii wdmuchiwania izolacji
Jest to metoda nowoczesna, tania i oszczędzająca energię. Można ją użyć, kiedy dostęp do iż]. świetnie sprawdza się, gdy poddasze szybko nagrzewa się latem a zimą szybko spada temperatura. można zastosować ją do dachów skośnych jak i płaskich. Tą metodę można wykonywać niezależnie od pory roku. Co jest atutem i stawia ją ponad metodę lekką, mokrą.
Sposób wykonania:
Aby wykonać tą usługę potrzebna jest wyspecjalizowana ekipa budowlana posiadająca odpowiedni sprzęt. Rurami transportowymi wdmuchujemy zgranulowaną celulozę, wełnę czy włókna drzewne w wolną przestrzeń. Specjalistyczny sprzęt używany do wykonywania takich działań układa wszystko równomiernie i w odpowiedniej ilości, tak, że nie pozostawia wolnych miejsc. Jest to robione pod ciśnieniem z dużą precyzją. Minusem jest to, że nie możemy jej przeprowadzić samemu tak jak to przypadku metody lekkiej, mokrej.
Izolacje wdmuchiwane – zalety
- Efektywność i ograniczanie strat ciepła
- Lepsza izolacyjność
- Ograniczenie kosztów ogrzewania
- Izolacja w miejscach, gdzie trudno się dostać i nie
- Możliwość ocieplenia każdej powierzchni
- Brak odpadów podczas montażu
- Ochrona przed upałami i mrozami
- Ochrona przed hałasem
- Większa ochrona przeciwpożarowa
- Odpowiedni mikroklimat
- Krótki czas realizacji
Metoda technologii wdmuchiwania izolacji u nas
nasza firma, której strona znajduje się pod adresem www.eko-izolacje.pl zajmuje się metodą technologii wdmuchiwania izolacji. Staramy się, aby przeprowadzać wszelkie ocieplenia nieinwazyjnie, starając się nie naruszać codziennego trybu życia domowników. Usługi wykonujemy profesjonalnie, szybko i skutecznie.
Nasza firma przeprowadza ocieplenie metodą wdmuchiwania izolacji:
- poddasza;
- stropy;
- ścianki działowe- szczególnie w nowym budownictwie;
- stropodachów wentylowanych;
- domy szkieletowe;
- stropy drewniane;
- trudno dostępne punkty w budynkach;
- a także inne.
W naszych kompetencjach nie leży tylko ta metoda, ale wiele więcej. Jesteśmy skuteczni, ponieważ korzystamy z wielkiego zapasu wiedzy oraz wachlarzu materiałów i sprzętu, z którego korzystamy, aby bardzo dobrze ocieplać. Ta praca opiera się na likwidacji mostków termicznych. Po usunięciu ich wprowadza się materiał zatrzymujący ciepło w każde puste miejsce. To działanie jest mało inwazyjne, ponieważ, takie działanie nie wymaga demontażu wszystkich elementów zabudowy, lecz jedynie przygotowania odpowiednich otworów, którymi zostanie wdmuchany granulat. Przed rozpoczęciem działań robione są zdjęcia kamerą termowizyjną. Wykonane w budynku badanie dokładnie wskazuje najbardziej wychłodzone punkty, które wymagają szczególnej uwagi. Dzięki wcześniej przeprowadzonym oględzinom fachowcy mogą skupić się na tym, co jest naprawdę istotne i jeszcze lepiej wzmocnić warstwę cieplną.
Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Mamy nadzieję, że teraz przy ocieplaniu starego domu będziesz wiedział/wiedziała co robić.
Pozdrawiamy
Eko Izolacje Warszawa