Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia o termomodernizacji w kategorii skomplikowanych prac prowadzonych bezpośrednio na elewacji budynku. Rusztowania, brudzący styropian, hałas, długi czas realizacji remontu, nie mówiąc już o skomplikowanych procedurach i wymaganych pozwoleniach. To wszystko są  uciążliwości, których możemy uniknąć, jeżeli zdecydujemy się na ocieplenie budynku od wewnątrz. Czym jest ocieplenie od wewnątrz, na czym polega oraz dla kogo jest to idealne rozwiązanie? Zapraszamy do sprawdzenia naszego artykułu. 

Co to jest ocieplenie od wewnątrz?

Niezależnie od tego, czy dopiero budujesz swój wymarzony dom, czy jesteś właścicielem starego obiektu możesz stanąć przed dylematem, w jaki sposób najlepiej poprawić komfort cieplny pomieszczeń. Co zrobić, żeby w pomieszczeniach było ciepło i sucho, a jednocześnie, aby nie przepłacać za ogrzewanie?

Pierwszym wyborem powinno być zawsze ocieplenie zewnętrzne, niestety nie zawsze jego zastosowanie jest możliwe. Jeśli jesteś właścicielem mieszkania w bloku, bliźniaka, szeregowca, czy kamienicy, zwłaszcza zabytkowej, najprawdopodobniej nie będzie możliwe przeprowadzenie zewnętrznych prac termomodernizacyjnych. W takiej sytuacji jedyną możliwością poprawienia komfortu cieplnego jest termomodernizacja wewnętrzna

Ocieplenie od wewnątrz polega na takim zaizolowaniu ścian, sufitów czy podłogi, aby zminimalizować straty ciepła i zmaksymalizować komfort cieplny. Izolacja cieplna nie dotyczy tylko ścian zewnętrznych budynków, ponieważ równie skuteczne efekty może przynieść ocieplenie ścian graniczących z klatką schodową, piwnicą czy nawet sąsiadem.

Na co należy zwrócić uwagę przy ociepleniu od wewnątrz?

Termomodernizacja wewnętrzna wiąże się jednak z pewnymi niebezpieczeństwami, na które należy zwrócić uwagę. W przypadku źle dobranych materiałów lub nieprawidłowego montażu może dojść do nadmiarowego wykraplania się pary wodnej, co w konsekwencji prowadzi do powstania grzyba lub zniszczenia konstrukcji budynku. Z tego powodu warto zawsze skontaktować się ze specjalistą do spraw termomodernizacji, a najlepiej wykonać pomiary termowizyjne, które pozwolą dobrać najlepszą metodę ocieplenia od wewnątrz.

Specjalistę warto wezwać także dlatego, że przy wykonywaniu ocieplenia od wewnątrz łatwo popełnić błędy, które wpłyną na ostateczne wyniki. Jednym z powszechnych problemów przy tego typu izolacjach jest np. powstawanie mostków termicznych. Doświadczony specjalista pomoże ich uniknąć lub je zniwelować.

Należy również pamiętać, że w przeciwieństwie do termomodernizacji elewacji, ocieplenie od wewnątrz tworzy się kosztem metrażu pomieszczeń. Z tego powodu warto wybrać takie rozwiązanie, które spełni swoje zadanie, ale jednocześnie będzie jak najcieńsze, by strata metrażu była jak najniższa.

Mając na uwadze powyższe argumenty, warto zdecydować się na doświadczoną firmę, która pomoże dobrać najlepsze materiały i w profesjonalny sposób wykona ocieplenie.

Jakie są metody ocieplania od wewnątrz?

Budynek możemy zaizolować od środka na kilka sposobów. Do najpopularniejszych należą:

  • Ocieplanie wełną mineralną – jest to rozwiązanie, które wiąże się z koniecznością zbudowania odpowiedniego stelaża, podobnego do tego, który buduje się montując ściany działowe. Tak przygotowany stelaż wypełnia się szczelnie wełną mineralną oraz dodatkową paraizolacją, dopiero do tak przygotowanej konstrukcji mocuje się płyty gipsowo-kartonowe, które już wykańcza się według własnego gustu i upodobań.
  • Ocieplenie styropianem – jest to prostsze rozwiązanie od wykorzystania wełny mineralnej, ponieważ nie trzeba montować stelaży, styropian przykleja się bezpośrednio do ściany. Należy pamiętać, aby styropian ściśle do siebie przylegał, wtedy dopiero jest on szczelny. Co ważne nie wymaga on już dodatkowej paraizolacji. Oczywiście płyty styropianowe należy odpowiednio zabezpieczyć tynkiem.
  • Ocieplenie pianką poliuretanową – nowoczesne i szybkie rozwiązanie, pianka rozpręża się i doskonale izoluje wypełniając wszelkie szczeliny i tworząc jednolitą powłokę. Ma jednak swoje ograniczenia, więc warto dobrze sprawdzić, czy to dla nas dobry wybór.
  • Ocieplenie technologią wdmuchiwania warstwy izolacyjnej składającej się z granulatów celulozowych, wełny mineralnej lub styropianu, która jest nazywana także metodą „blow in” – rozwiązanie polegające na dosłownym wtłoczeniu odpowiedniego materiału w wolną przestrzeń

Ze wszystkich powyższych rozwiązań rekomendujemy ocieplanie technologią wdmuchiwania warstwy izolacyjnej, ponieważ jest to nowoczesna, bardzo szybka, ekologiczna i innowacyjna technologia. Przyjrzyjmy się jej zatem bliżej.

Technologia wdmuchiwania „blow in” kiedy i dla kogo

Na czym polega technologia wdmuchiwania izolacji?

W skrócie technologia polega na wdmuchiwaniu specjalną maszyną luźnych materiałów izolacyjnych w postaci granulatu w wolne przestrzenie. W ten sposób można izolować stropy, stropodachy, wszelkiego rodzaju skosy, ścianki działowe, a także ściany elewacyjne. Nie ma znaczenia, czy dach jest płaski  czy skośny. To metoda skutecznie izolująca stropodachy wentylowane, stropy, stropy wiązarowe, połacie dachowe, ściany zewnętrzne i działowe.

Gdzie się stosuje technologię wdmuchiwania „blow in”?

Jest to popularna technologia przy ocieplaniu i modernizacji konstrukcji szkieletowych. Sprawdzi się zarówno w nowych budynkach, jak i w starych pomieszczeniach. Jest idealna wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości wykorzystania innych metod. Jeżeli nie ma dostępu do izolowanej powierzchni, z uwagi np. na zamontowane już trwałe elementy wyposażenia wnętrz (jak np. boazeria), materiał wprowadza się poprzez specjalnie do tego celu wykonane otwory technologiczne. Dla tej technologii nie ma rzeczy niemożliwych!

Jak wygląda proces ocieplania metodą „blow in”?

Ocieplenie tą metodą przeprowadza wyspecjalizowana ekipa budowalna, najlepiej, żeby była to firma z doświadczeniem, wtedy mamy gwarancję, że wszystkie prace będą wykonane szybko i skutecznie.

Cały proces trwa szybko. Po odpowiednim przygotowaniu pomieszczeń, pracownicy specjalistycznym urządzeniem wdmuchują granulat, który wypełnia każdą przestrzeń, tworząc idealnie szczelną izolację. Warstwa jest ułożona równomiernie, dzięki czemu nie tworzą się mostki termiczne.

Gdzie można stosować technologię ocieplania izolacją termiczną „blow in”?

Proponowaną przez nas technologię „blow in” można stosować dosłownie wszędzie. Stosować ją można w budynkach mieszkalnych, halach produkcyjnych i przemysłowych, halach sportowych, magazynach, chłodniach. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które w pełni dostosowuje się do potrzeb Klienta.

Podsumowanie

Ocieplenie od wewnątrz to świetne rozwiązanie, które szybko i skutecznie pozwala pozbyć się problemu niedogrzanych pomieszczeń. Ważne jest to, że termomodernizacja wewnętrzna pozwala na dużą redukcję kosztów ogrzewania, a zrobiona mądrze będzie służyła przez wiele lat. Podobnie jak standardowe ocieplenia zewnętrzne, również ocieplenia od wewnątrz są pro-ekologiczne, a ponadto bezpośrednio poprawiają komfort życia wielu osób.

Warto, oprócz standardowych rozwiązań ociepleń wewnętrznych, zweryfikować także nowoczesne metody, które pozwalają na uzyskanie spektakularnych wyników. Polecamy zapoznać się z ofertą firmy „Eko-izolacje” i przekonać się, że termomodernizacja wcale nie musi być trudnym, czaso- i kapitałochłonnym przedsięwzięciem.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Mamy nadzieję, że teraz ocieplenie ocieplenie od wewnątrz metodą „blow in” nie ma przed Tobą tajemnic. Zapraszamy do sprawdzenia innych publikacji oraz do naszej oferty.

Życzymy ciepłych dni.
Zespół Eko-Izolacje Warszawa

Call Now Button
Facebook Youtube