Ocieplenie stropu drewnianego

Czy warto przeprowadzić ocieplenie stropu drewnianego ?
Często stare budownictwo, wymaga zdecydowanie większego zaangażowania ze strony jego właścicieli, jeśli chodzi już o remonty lub generalne modernizacje obiektów. Na pewno tutaj pojawia się wiele rozmaitych pytań, jakie można wprowadzić technologie, a jakich raczej należy unikać. W takim wypadku lepiej jest zawsze posłuchać rady ekspertów, którzy mają nie tylko bardzo dużą wiedzę teoretyczną, ale również doświadczenie.

W związku z tym faktycznie są w stanie określić, jakie materiały oraz technologie mogą okazać się najlepsze. Przykładem takiej inwestycji, kiedy właściciele budynków nie do końca wiedzą jak powinno wyglądać ocieplenie stropu drewnianego.

Oczywiście odpowiedzi można szukać na różnych formach internetowych, które zostały całkowicie poświęcone tematyce budowlanej. Jednak należy doszukiwać się nie odpowiedzi stawianych przez osoby, które same próbują eksperymentować, ale przede wszystkim wypowiedzi ze strony fachowców. Jeżeli tylko strop jest na tyle wytrzymały, to najczęściej stosuje się bardzo tradycyjną metodę, czyli położenie wełny mineralnej. Raczej jest to technika, którą każdy zna i potrafi samodzielnie wykonać.

Oczywiście trzeba później dobrać odpowiedni współczynnik izolacji, nie kierując się przy tym wcale grubością wełny, ponieważ akurat ten wskaźnik może okazać się w pełni mylny. Jeśli jednak budynek nie jest aż takiej starej daty, jednocześnie mając na uwadze całkowity demontaż sufitu, ocieplenie stropu drewnianego może wyglądać zupełnie inaczej. Tutaj raczej powinniśmy skupić się na rozłożeniu foli paraizolacyjnej, która nie będzie przepuszczała wilgoci.

Ocieplenie stropu drewnianego – co dalej…

Kolejnym etapem jest ułożenie zupełnie nowych desek drewnianych, które następnie zostaną pokryte lekkimi płytami gipsowo-kartonowymi. Jeśli jednak ktoś nie jest pewien co do płyt, zawsze może zdecydować się na deski, które są przygotowane do położenia boazerii. Okazuje się, że takie rozwiązanie jest niezwykle wytrzymałe, i świetnie sprawdza się na poddaszach, na których chcemy urządzić dodatkowe pokoje, a nie tylko mieć w zanadrzu dodatkowe miejsce, do którego praktycznie nie zaglądamy. Wtedy między belki układamy oczywiście wełnę mineralną. Jest to jednak najlepsza izolacja dla każdego domu z drewnianym stropem.

Nie zapomnijmy jeszcze o kolejnym wzmocnieniu. Tutaj będziemy mówili o legarach. Takie zawsze są układane przeciwnie do belek drewnianych. Dopiero na nich pozwalamy sobie na przybijanie desek. W taki sposób mamy nie tylko dobrze wykonane ocieplenie stopu drewnianego, ale również idealnie wykonaną podłogę dla kolejnego piętra, która wytrzyma na pewno nie jedno zaciążenie. Oczywiście należy pamiętać, iż szukanie odpowiedzi w Internecie nie gwarantuje w stu procentach znalezienia doskonałego rozwiązania, chociażby z tego względu, że każdy dom jest inny, a także nie zawsze drewno znajdujące się w stropie nadaje się do dalszego użytku.

Ocieplenie stropu drewnianego przez fachowca

Dlatego zdecydowanie bezpieczniej będzie, jeśli jednak zdecydujemy się na zaproszenie do oględzin naszego budynku mieszkalnego zaufanego fachowca. On swoim specjalistycznym okiem dokładnie będzie mógł ocenić sytuację, a także poszukać indywidualnie dobrane rozwiązania, okazujące się być najbardziej optymalnymi.

Może się okazać, że nie będziemy mogli sobie w żaden sposób pozwolić na ciężką wełnę mineralną. Jednak to wcale nie oznacza, że w ogóle będziemy musieli rezygnować z ocieplenia stropu drewnianego naszego budynku. Będziemy musieli poszukać nieco lżejszych rozwiązań. Tutaj będzie można wymienić między innymi styropian, lub granulat, który jest wdmuchiwany pod ciśnieniem. Pewne technologie wyróżniają się tym, że jesteśmy w stanie wykonać je samodzielnie, a inne już wymagają zastosowania specjalistycznego urządzenia i wykonywania pod okiem doświadczonych fachowców. W związku z tym dokładnie musimy określić, nie tylko jaka metoda ocieplenia nas interesuje, ale również, z jakiej w ogóle możemy skorzystać.

Jakie korzyści ?

Osoby zainteresowane procesem jakim jest ocieplenie stropu drewnianego zapewne nie raz zastanawiały się nad tym, jakie mogą być zalety wykonania ocieplenia stropu drewnianego.

Wykonanie takiej usługi w sposób profesjonalny, na pewno może poskutkować niższymi kosztami ogrzewania podczas sezonu jesiennego – zimowego. Dodatkowo także nie będziemy musieli zamartwiać się nieefektywnym ogrzewaniem, gdyż ciepłe powietrze nie będzie nam już uciekać na zewnątrz.

Warto również wybrać takie,  które nam na pewno posłuży przez bardzo długi czas. Będziemy pewni, że w kwestiach ocieplania i zabezpieczenia budynku przed zimnem, nie będą nas czekały żadne dodatkowe remonty, które jak wiadomo łączą się ze sporymi wydatkami. Można również dość szybko przekalkulować, jak dużo pieniędzy wydamy dajmy na to na ocieplenie stropu drewnianego a ile byśmy wydawali, gdy bylibyśmy zmuszeni do większego ogrzewania naszego budynku mieszkalnego, który nie byłby ciepłym miejscem, podczas mroźnej zimy.

Na koniec…

Warto jeszcze wziąć pod uwagę jedną bardzo ważną kwestię. Mianowicie przeprowadzenie ocieplenia stropu drewnianego nie zawsze będzie przynosiło takie efekty, jakie sobie zakładaliśmy na samym początku. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim należy sprawdzić szczelność wszystkich miejsc w remontowanym domu. Może okazać się, że jednak tutaj mamy do czynienia raczej z nieszczelnymi starymi oknami, które wypuszczają zgromadzone, ciepłe powietrze. Wtedy nawet wykonanie najlepszej izolacji może okazać się mało przydatne. W takim wypadku można przeprowadzić swoiste badania, które przy użyciu specjalistycznego sprzętu wykażą, jakie miejsca w budynku przepuszczają zimne i ciepłe powietrze.

Dobrze jest zainwestować w uszczelnianie swojego mieszkania, ponieważ wtedy płyną z tego tytułu same korzyści. Przede wszystkim nie wydajemy tyle pieniędzy na opał, a samo ogrzewanie staje się w końcu efektywniejsze. Nie mówiąc już o pozbyciu się wiecznej frustracji, że cały czas jest w domu zimno. Tak więc warto zadbać o to, by dom pod tym względem rzeczywiście stał się naprawdę dopracowany pod każdym szczegółem, a inwestycja na pewno się zwróci.

Call Now Button
Facebook