Większość strat cieplnych w budynkach powoduje ucieczka ciepła przez stropy. Dobrze wykonana, nowoczesna izolacja poddaszy przynosi więc znaczne oszczędności i zwiększa komfort życia – pozwala przemienić nawet nieużytkowe poddasze w pomieszczenie mieszkalne. Współczesne metody izolacji poddaszy nie wymagają już prac budowlanych na dużą skalę, kosztownych i całkowicie dezorganizujących życie domu. Nowoczesną i coraz powszechniej stosowaną metodą jest wdmuchiwanie izolacji.

Nowoczesna metoda izolacji poddaszy poprzez wdmuchiwanie materiału izolacyjnego ma wiele przewag nad metodami tradycyjnymi. Należą do nich:

  • Niska uciążliwość prac
  • Szybkość prac
  • Niski koszt (oszczędność na materiałach)
  • Wysoka skuteczność termoizolacyjna, a także akustyczna
  • Duża elastyczność – możliwość wykonania izolacji w dowolnym miejscu
  • Trwałość izolacji
  • Przyjazność dla środowiska naturalnego

Do izolacji poddasza trzeba się dobrze przygotować

Samo założenie wełny mineralnej lub styropianu to półśrodek. Nieprofesjonalnie przygotowana izolacja poddasza jest zwyczajnie nieskuteczna: jej wykonania nie poprzedza wykrywanie nieszczelności (także w oknach i drzwiach) oraz tzw. mostków termicznych. Przed ociepleniem strychu należy więc wykonać pomiary anomalii termicznych budynku – znaleźć te miejsca, przez które rzeczywiście ucieka z budynku najwięcej ciepła. Badania takie wykonuje się za pomocą kamer termowizyjnych. Umożliwia to wykonanie izolacji, w której nie występują nieciągłości. Dodatkowo badania kamerą termowizyjną pozwalają wykryć często pojawiające się na poddaszach uszkodzenia instalacji wodnych i elektrycznych. Prace przygotowawcze mogą obejmować także osuszenie poddasza, zastosowanie preparatów grzybobójczych oraz częściowe lub pełne usunięcie starej izolacji.

Izolacja poddaszy – Ocieplanie poddasza metodami tradycyjnymi

Tradycyjne ocieplenie poddasza polega na montażu warstw styropianu lub wełny mineralnej oraz uszczelnieniu widocznych gołym okiem szczelin i nieciągłości pianką poliuretanową. Są to długotrwałe roboty budowlane o rozległym zakresie prac, wymagające całkowitej reorganizacji życia domu. Często też popełnia się przy nich błędy polegające na niewłaściwym doborze grubości i ilości warstw materiału izolacyjnego. Trudne jest także właściwe dopasowanie warstw styropianu lub wełny, zwłaszcza na poddaszach o skomplikowanej konstrukcji i w miejscach trudno dostępnych.

Wady metod tradycyjnych sprawiają, że w izolacji poddasza często powstają luki i szczeliny powodujące ucieczkę ciepła. Metody tradycyjne są więc nieefektywne, a co więcej rezultat wykonywanych prac jest trudny do przewidzenia z góry.

Izolacja poddaszy – nowoczesne metody- wdmuchiwanie izolacji

Nowoczesną i praktyczną metodą izolacji poddaszy jest wdmuchiwanie izolacji, określane także jako metoda blow-in. Dzięki dokładności tej metody nie występują typowe dla tradycyjnych sposobów izolowania poddaszy wady i błędy. Możemy mieć więc pewność, że wykonana izolacja będzie rzeczywiście skuteczna. 

Wdmuchiwanie izolacji przebiega szybko i sprawnie. Czas realizacji usługi jest krótszy, niż w przypadku metod tradycyjnych, a związany z remontem nieporządek jest zminimalizowany. Metoda ta wymaga jedynie przeprowadzenia pomiarów i wykonania odwiertów. W odwierty te wdmuchuje się materiał izolacyjny. Wykonane otwory są następnie pokrywane niewielkimi elementami z płyty gipsowej, konieczne jest też ich zagipsowanie. Jeśli otwory wykonane zostały w miejscach widocznych, niezbędne będzie także ponowne malowanie budynku lub jego części. 

Nowoczesna izolacja poddasza wykonywana jest nie tylko w nowo powstających budynkach (w stanie surowym zamkniętym). Warto przeprowadzić ją także w starszych domach. Wymaga to oczywiście dodatkowych prac polegających na usunięciu starych, nieskutecznych materiałów izolacyjnych. Nie ma natomiast potrzeby usuwania elementów takich jak płyty gipsowe, dzięki czemu także w przypadku modernizacji cieplnej starych budynków prace przebiegają bardzo sprawnie. Nie ma też konieczności składowania dużej ilości materiałów budowlanych na posesji lub wewnątrz budynku. Technologię ocieplania poddasza poprzez wdmuchiwanie izolacji szczegółowo omawia strona internetowa firmy Eko-izolacje, lidera w  zastosowaniu tej technologii w Warszawie i całej Polsce.

Materiały wdmuchiwane przez odwierty to np. wełna celulozowa w postaci granulatu. Wdmuchiwanie odbywa się za pomocą specjalistycznych maszyn, pod wysokim ciśnieniem. Maszyny te posiadają precyzyjne systemy sterowania, co gwarantuje, że wykonana izolacja poddasza jest niezwykle szczelna i pozbawiona luk powietrznych: materiał izolacyjny osiąga znaczną gęstość. W odróżnieniu od tradycyjnej wełny mineralnej, stosowane materiały nie wywołują alergii i chorób układu oddechowego. 

Wdmuchiwanie izolacji przeprowadzić można w miejscach trudno dostępnych. Także tam, gdzie montaż tradycyjnych płyt styropianowych nie jest wykonalny technicznie. Możliwe jest także w budynkach o dużej wysokości.

Zobacz także: Badania termowizyjne. Przygotuj się na zimę. 

Wdmuchiwanie izolacji to praktyczna i ekologiczna metoda izolacji poddaszy

Izolacja poddaszy metodą wdmuchiwania izolacji może być przeprowadzona praktycznie wszędzie: na małych i dużych strychach, w przypadku wszystkich (nawet nietypowych) rodzajów dachów i stropodachów. W przypadku miejsc trudno dostępnych jest to metoda wręcz łatwiejsza do zastosowania, niż metody tradycyjne. Izolować w ten sposób można także podłogi, ściany i ścianki działowe. Doskonale nadaje się również do izolacji termicznej dużej powierzchni dachowej (np. w magazynach, halach, szkołach).

Zaletą wdmuchiwania izolacji jest nie tylko energooszczędność. Tego rodzaju izolacja pozwala także na znaczne zmniejszenie nagrzewania się poddasza latem. Poddasze staje się więc komfortowym, przyjaznym do życia pomieszczeniem przez cały rok. W praktyce wdmuchiwanie izolacji umożliwia zwiększenie realnej powierzchni użytkowej budynku, umożliwia wygospodarowanie na poddaszu dodatkowych pokojów mieszkalnych o przeznaczeniu całorocznym. Dzięki ograniczeniu występowania przerw i szczelin, bardzo dobra jest także akustyczna izolacja poddasza.

Istotne są także korzystne właściwości paroizolacyjne tej metody: dzięki wdmuchiwaniu izolacji poddasze i cały dom nie ulegają zawilgotnieniu. Niewłaściwa paroizolacja przyczynia się do tworzenia pleśni i grzybów, zagrażających ścianom budynku i zdrowiu mieszkańców – dzięki izolacji poddaszy poprzez wdmuchiwanie materiału izolacyjnego nie istnieje takie zagrożenie.

Wdmuchiwanie izolacji jest również metodą przyjazną dla środowiska naturalnego. Zatrzymanie dużej ilości ciepła uciekającego z budynku przyczynia się znacznie do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Wdmuchiwanie izolacji wraz z badaniami kamerą izolacyjną pozwala też na znaczne ograniczenie ilości zastosowanego materiału izolacyjnego, co także ma duże znaczenie dla środowiska.

Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Zachęcamy do sprawdzenia naszych innych publikacji oraz do zakładki oferta, gdzie przedstawiamy całkowity zakres naszych usług.  

Sprawdź również:
Badanie kamerą termowizyjną Warszawa 

Call Now Button
Facebook Youtube