Badania termowizyjne stosowane w budownictwie cieszą się ostatnimi czasy coraz większą popularnością. Jest to jedno spośród najskuteczniejszych narzędzi w zakresie cieplnej diagnostyki budynku, które obejmuje badanie ich instalacji wewnętrznych, obudowy termicznej, zawilgocenia przegród, lokalnych źródeł ciepła, jak i infiltracji powietrza poprzez nieszczelności w obrębie przegród. Dzięki wykonaniu tego typu badań, będzie można wykonać skuteczne ocieplenie poddasza czy też ogólnie ocieplenie budynku. Zapraszamy do sprawdzenia wpisu na temat…badania termowizyjne. Zapraszamy!

Jak działa kamera termowizyjna?

Kamera termowizyjna dokonuje rejestracji promieniowania elektromagnetycznego w zakresie podczerwieni. Przy tym zamienia je na widzialny przez nas obraz. Dzięki temu mamy szansę zobaczyć nasz budynek w jaskrawych kolorach tęczy. Te kolorowe plamy pozwolą się nam zorientować, które spośród części budynku albo też fragmenty ściany są ciepłe, a które zaś ciepłe. Pomarańczowe i czerwone wskazywać będą na najcieplejsze lokalizację, stanowiące granice w zielonym kolorze, którymi ciepło niezauważalnie opuszcza całość budynku. Im na zdjęciu pojawi się więcej zimnych barw – błękitów czy zieleni – tym większe powody do naszej radości, gdyż tego typu obraz oznaczać będzie dla nas, iż ciepło nie przedostaje się poza obrys budynku.

Badanie z użyciem kamery termowizyjnej – dlaczego się je wykonuje?

Kamera termowizyjna jest specjalistycznym urządzeniem, które służy do wykonywania bezinwazyjnego sprawdzenia, jak i zarejestrowania cieplnego promieniowania różnego typu obiektów.

Wykorzystuje się ją również w budownictwie, przede wszystkim celem sprawdzenia szczelności w obrębie izolacji termicznej, jak i wykrycia termicznych mostków i niekorzystnych zjawisk. Termiczne mostki są takimi miejscami, w których mogą pojawić się kłopoty z cieplną izolacją z uwagi na utratę energii cieplnej, w wyniku chociażby uszkodzeń badanych obiektów albo braku ciągłości termicznej izolacji lub też nieszczelności w drzwiach czy w oknach. Termiczne mostki mogą także prowadzić w sposób bezpośredni do kłopotów z zawilgoceniem, tworzeniem się grzybów albo pleśni, są to zatem zjawiska dosyć niekorzystne. Przeprowadzając badanie z użyciem kamery termowizyjnej takiego typu problemy, mogą zostać w skuteczny sposób namierzone, zaś później wyeliminowane na skutek dalszych prac.

Kiedy warto wykonać badania kamerą termowizyjną?

W nowo wybudowanych budynkach badania kamerą termowizyjną mogą posłużyć celem sprawdzania ciągłości ocieplenia położonego na dachu. Wykonuje się je sposób bezpośredni po dociepleniu połaci, niemniej jednak jeszcze zanim zostanie osłonięta wełna od strony poddasza. W razie czego można bardzo łatwo wykonać poprawki. Kolejną dobrą chwilą na zrobienie badań nic z użyciem kamery termowizyjnej, będzie kontrolne uruchamianie wszelkich instalacji. Niemniej jednak w większości przypadków, inwestorzy decydują się na poddanie budynku termowizji dopiero wówczas, kiedy dokonują zamówienia świadectwa. Zakończenie budowy nierzadko wypada przed samą zimą, w grzewczym sezonie, co zdecydowanie sprzyja podejmowaniu tego typu decyzji. Termowizja jest również pomocna w już zamieszkanych budynkach, jeżeli doszło do wystąpienia eksploatacyjnych uciążliwości, takich jak chociażby: niezrozumiałe wysokie zużywanie energii do celów grzewczych, niesprawność w obrębie naturalnej wentylacji, brak cieplnego komfortu, niekomfortowy przedmuchy dookoła okiennej stolarki, czy też zawilgocenie ścian.

Badanie kamerą termowizyjną

Profesjonalne badania z użyciem kamery termowizyjnej, wykonywane są między innymi przez firmę EKO-IZOLACJE, dostępną pod adresem internetowym: http://www.eko-izolacje.pl/

Przedsiębiorstwo to zajmuje się wykonywaniem ocieplenia różnych budynków, jak i badaniem termicznych anomalii dzięki wykorzystaniu kamery termowizyjnej.  

Dokonując obserwacji na ekranie kamery termowizyjnej, pracownik ma szansę zlokalizować nieodpowiednie termiczne zjawiska:

  • przeciążenia w obrębie elektrycznej instalacji,
  • przecieki z wodnej instalacji,
  • nieszczelności w obrębie brań, drzwi i okien,
  • brak ciągłości w izolacji,
  • występowanie termicznych mostków,
  • uciekanie ciepła z budynku.

Badanie z użyciem kamery termowizyjnej, przeprowadzane jest podczas grzewczego sezonu (od początku jesieni do wiosny) przy właściwej niedalekiej różnicy temperatur. Różnica ta winna wynieść około 12-15 stopni Celsjusza.

Pozostałe termowizyjne badania urządzeń, instalacji elektrycznych, maszyn, bezpieczników, instalacji elektrycznej na połączeniach, bezpieczników i lokalizowanie przeciążeń w obrębie elektrycznych przewodów.

Firma EKO-IZOLACJE, wykonuje badania z użyciem kamery termowizyjnej na terenie Warszawy, jak i jej okolic.

Jak powinno się interpretować wyniki badania kamerą termowizyjną?

Nie powinniśmy sugerować się samymi kolorami na obrazku termowizyjnym. Należy uwzględnić także wartości liczbowe zmierzonej temperatury, jak i warunki, w których wykonano pomiar. Przykładowo gęste chmury są dosyć ciepłe (zimą mogą mieć temperaturę o 3 stopnie Celsjusza niższą, aniżeli powietrze), ich temperatura jest dosyć podobna do tej, którą wykazuje powierzchnia gruntów. Zaś niebo bezchmurne jest dosyć zimne (zimą może mieć jakieś 25 stopni Celsjusza mniej, aniżeli powietrze), dlatego też zdecydowanie sprzyja powstaniu efektu tak zwanego cieplnego cienia. Na rezultaty termowizyjnych badań, ma wpływ także wartość w zakresie współczynników emisyjności e, jak i odbicia r. Razem ze zmniejszeniem się kąta widzenia kamery, wzrasta współczynnik odbicia r i zmniejsza się współczynnik emisyjny e. Efekt tego stanowi zmniejszenie się kąta widzenia kamery w coraz to większym stopniu.

Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu.Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić temat pod nazwą badania termowizyjne. Zachęcamy do sprawdzenia naszych innych publikacji oraz do zapoznania się z naszą ofertą.

Życzymy ciepłych dni i nocy.

Call Now Button
Facebook Youtube