Docieplanie stropodachu to poważna inwestycja. Realizowane klasycznymi metodami wymaga rozebrania wielu elementów całej konstrukcji. Działanie to w oczywisty sposób podnosi koszt, a często też oznacza, że opłacalność całej inwestycji staje pod znakiem zapytania. Alternatywą może być wdmuchiwanie termoizolacji. Czy jednak na pewno? Zapraszamy do sprawdzenia wpisu, gdzie jego głównym tematem będzie zakres prac pod nazwą docieplenie stropodachu. 

Wdmuchiwanie: termoizolacja bez rozbierania stropodachu

Docieplenie stropodachu klasycznymi metodami wymaga rozebrania zabudowy stropodachu. Wszystkie konstrukcje o znaczeniu głównie estetycznym muszą zostać usunięte, a na strukturalnym stropie układa się warstwę izolacji.

Wiąże się z tym kilka poważnych problemów:

  • demontaż zabudowy zajmuje wiele czasu i nierzadko prowadzi również do pewnych uszkodzeń.
  • zarówno demontaż, jak i ponowne zabudowanie stropodachu wymagają określonych nakładów finansowych. Zazwyczaj zdemontowana zabudowa nie będzie się nadawała w całości do ponownego założenia, więc trzeba przewidzieć większy budżet całej operacji;
  • sam proces izolowania klasycznymi metodami często powoduje powstanie sporej ilości zabrudzeń.

W przypadku izolacji wdmuchiwanych cała zabudowa, a przynajmniej zdecydowana jej większość, może pozostać na miejscu. Docieplenie stropodachu zostanie wykonane przez serię stosunkowo niedużych otworów, które pozwolą na stworzenie warstwy termoizolacyjnej równej grubości na całej powierzchni stropodachu.

Zobacz także: Dlaczego docieplenie stropodachu jest ważne dla Twojego komfortu? 

Docieplenie stropodachu przez wdmuchiwanie: jakie są jego główne zalety?

Za wyborem docieplania stropodachu przez wdmuchiwanie przemawiają nie tylko argumenty natury estetycznej – poza tym, że nie wymaga rozbierania zabudowy, ta metoda ma też istotne atuty techniczne.

Po pierwsze, termoizolacja wdmuchiwana znakomicie wypełnia całą wolną przestrzeń. To zapobiega powstawaniu komórek powietrznych, w których mogłaby się gromadzić wilgoć. Wykorzystanie maksymalnej objętości w celu zaizolowania termicznego zmniejsza też sumaryczną przenikalność cieplną. Odnosi się to do tego, że cała warstwa izolacyjna składa się z bardzo niewielkich komórek, które bardzo odpornie wymieniają energię między sobą.

Ponieważ w czasie ekspansji materiał termoizolacyjny „wciska się” w najmniejsze nawet szczeliny, jest to metoda z wybitnie skuteczną eliminacją mostków termicznych. Nie ma o tym mowy w przypadku ocieplania tradycyjną wełną, której nawet fizycznie nie da się dociąć na tyle precyzyjnie, aby całkowicie wyeliminować mostki. W tym przypadku nawet prosta metoda natryskowa też nie gwarantuje pełnego dopasowania izolacji do powierzchni. Metoda wdmuchiwania ma tę przewagę, że materiał termoizolacyjny idealnie dopasowuje się nie tylko do powierzchni stropodachu, ale też jego zabudowy. Działanie to tworzy szczególnie skuteczną i maksymalnie szczelną warstwę izolacyjną.

Odpowiednie rozmieszczenie otworów, przez które nanoszona jest izolacja, sprawia, że docieplenie stropodachu praktycznie nie ma słabych punktów. Inne techniki zawsze wymuszają pewne kompromisy – cieńszą warstwę w jednym miejscu, gorsze dopasowanie w innym, natomiast możliwość precyzyjnego podania celulozy w technice wdmuchiwania pozwala na zabezpieczenie nawet najbardziej newralgicznych punktów stropodachu.

Docieplenie stropodachu – Nieoczywiste korzyści z ocieplenia metodą wdmuchiwania

Podstawowym celem docieplania stropodachu jest oczywiście zapobieganie ucieczce ciepła w chłodniejszej porze roku. Wiadomo: oszczędności na ogrzewaniu, normy techniczne, wydajność energetyczna. Mniej mówi się o dwóch dodatkowych korzyściach.

  • Wolniejsze nagrzewanie. Izolacja termiczna zawsze działa w dwie strony, czyli nie tylko zapobiega ucieczce ciepła na zewnątrz. Chroni też przed zbyt szybkim nagrzewaniem wnętrza latem. To dokładnie ten sam mechanizm, ale ponieważ rzadko sygnalizuje się go w kontekście kosztów eksploatacyjnych, to bywa zupełnie pomijany.
  • Zwiększenie izolacji akustycznej. Konstrukcje stropodachów sprzyjają przenoszeniu drgań, a to one są odpowiedzialne za powstawanie hałasu. Prawidłowo wykonana termomodernizacja stropodachu metodą wdmuchiwania pozwala znacząco ograniczyć ten efekt. Oczywiście – nie będzie to sposób na całkowite wygłuszenie stropu, natomiast efekt będzie wyraźny, tym bardziej że w wielu nowoczesnych budynkach akurat pod tym względem stropodachy są zaprojektowane dość kiepsko.

Jakie stropodachy można docieplić przez wdmuchiwanie?

Jedną z największych zalet docieplania stropodachu metodą wdmuchiwania jest fakt, że ta technologia ma stosunkowo niewielkie ograniczenia.

  • Docieplanie stropodachu wdmuchiwaniem pozwala przeprowadzić termomodernizację w budynku, którego remont z przyczyn technicznych lub ekonomicznych nie wchodzi w grę.
  • Docieplanie metodą wdmuchiwania może być przeprowadzone niezależnie od techniki wykończenia i zabudowy stropodachu oraz technologii konstrukcyjnej. Jeśli można wykonać otwory technologiczne, to można też przeprowadzić docieplanie.
  • Technika wdmuchiwania jest w pełni skalowalna, co oznacza, że można ją zastosować nie tylko w małych budynkach.
  • Technologia nie wymaga szczególnej znajomości konstrukcji – wszystkie istotne elementy zostaną rozpoznane przez techników przygotowujących plan prac.

Docieplenie stropodachu – Podsumowanie

Docieplanie stropodachu metodą wdmuchiwania ma wiele zalet w porównaniu do innych stosowanych metod. Jego wadą wydaje się relatywnie wysoka cena. natomiast jeśli wziąć pod uwagę, że operacja nie wymaga demontażu zabudowy, to w wielu przypadkach będzie to bardziej opłacalne.

Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. W razie potrzeby uzyskania większej ilości informacji, zapraszamy do sprawdzenia naszej zakładki oferta lub do bezpośredniego kontaktu.

Sprawdź naszą kartę realizację.

 

Call Now Button
Facebook Youtube