Większość osób, decydując się na budowę domu, wybierają projekt z użytkowym poddaszem. Dzięki temu zyskują oni dodatkową przestrzeń do zagospodarowania, w której mogą urządzić sypialnie i inne pomieszczenia. Mieszkanie na poddaszu jest bardzo komfortowe. Ważne jest jednak odpowiednie jego ocieplenie. Ewentualne błędy na tym etapie prac, będą później odczuwalne. Warto więc wiedzieć jakim materiałem najlepiej ocieplić strop i o czym pamiętać.
Czym ocieplić strop?
Wiele osób zastanawia się czym ocieplić strop. Bardzo ważny jest umiejętny dobór materiałów. Najczęściej do takich celów używa się wełny mineralnej, która jest wykonana z włókna szklanego lub skalnego. Jest to materiał, który najlepiej nadaje się do takich celów.
Wełna to materiał niepalny, a do tego bardzo lekki. Zapewnia on bardzo dobrą izolację cieplną, a także charakteryzuje się zdolnością przepuszczania pary wodnej. Dobrze izoluje akustycznie. Wełna mineralne jest także bardzo elastyczna i dobrze wypełnia przestrzenie pomiędzy krokwiami.
Czym ocieplić strop? – Wełna skalna a wełna szklana
Podejmując decyzję o ociepleniu poddasza wełną, należy także zdecydować się czy będzie to wełna skalna czy wełna szklana. Pierwsza wersja jest wytwarzana z gabro, bazaltu i dolomitu lub specjalnego kruszywa wapiennego. Czasem do produkcji wykorzystuje się także brykiet mineralny z recyklingu. Materiały topi się w wysokiej temperaturze, co pozwala na rozwłóknienie. Następnie do włókien dodaje się specjalne żywice, a następnie formuje się gotowe płyty lub maty, które są dalej wykorzystywane do ocieplania.
Sposób produkcji wełny szklanej jest bardzo podobny. Jednak do jej wytwarzania wykorzystuje się piasek kwarcowy oraz stłuczkę szklaną z recyclingu. Czasem dodatkowo dodaje się materiał skalny.
Oba rodzaje wełny mineralnej charakteryzują się niemal takimi samymi parametrami dotyczącymi paroprzepuszczalności i nasiąkliwości. Warto jednak podkreślić, że wełna szklana może mieć trochę lepszą izolację cieplną. Z kolei wełna skalna jest bardziej odporna na działanie ognia.
Kontynuując porównanie, dobrze jest także zaznaczyć, że wełna szklana jest lżejsza i bardziej sprężysta. Po odpowiednim ułożeniu może zajmować o wiele mniej miejsca.
O czym pamiętać przed rozpoczęciem ocieplania?
Przed przystąpienia do prac związanych z ocieplaniem warto wiedzieć o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim ważny jest sposób ułożenia materiału i zależy on od tego czy do krycia była użyta folia wysokoparoprzepuszczalna czy zwyczajna papa.
W pierwszym przypadku wełną można układać na styk z folią. Nie powinno się jej jednak bardzo dopychać, aby nie doprowadzić do zbyt dużego rozgrzania się pokrycia dachu w czasie upałów. W drugim przypadku, konieczne będzie zachowanie około 4 cm szczeliny pomiędzy wełną, a poszyciem. W przeciwnym razie po pewnym czasie konieczne może się okazać wymienienie ocieplenia.
Zobacz także: Usuwanie termoizolacji wraz z utylizacją. Jak to robić?
Ważne kwestie związane z ociepleniem poddasza
Podczas przeprowadzania izolacji poddasza, bardzo ważne jest zadbanie o ciągłość izolacji. Jest to zależne od tego jak wysokie jest poddasze, ponieważ w niektórych przypadkach układa się materiał na całych połaciach dachu, a czasem na ich fragmentach. Zawsze jednak wypełnienie musi być ciągłe.
Bardzo częstą praktyką jest stawianie ślepych ścianek działowych, by skos zaczynał się przynajmniej metr od podłogi. Takie ścianki także ociepla się wełną.
Kolejną nie mniej istotną kwestią jest połączenie płyt ze ścianą. Musi być ono wykonane właściwie. Czasem w miejscach połączeń mogą się pojawić pęknięcia i rysy, jednak aby tego uniknąć osoby odpowiedzialne za gipsowanie stosują tzw. połączenie ślizgowe. Trzeba je dobrze zaszpachlować i przeszlifować, kiedy masa zaschnie.
Jak wybrać właściwy materiał do ocieplenia?
Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego materiału do ocieplenia warto przede wszystkim dokładnie przeanalizować ich zalety i wady. W ten sposób łatwiej można dokonać dobrego wyboru.
Zobacz także: Badania termowizyjne Warszawa
Wełna mineralna przede wszystkim zapewnia dobrą izolację zarówno termiczną jak i akustyczną, jest ona także niepalna. Styropian z kolei ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, jednak nie może się już pochwalić dobrą izolacją akustyczną. Materiał ten nie radzi sobie także za dobrze z wszelkimi drganiami. Ma on także dużo mniejszą sprężystość.. Nie pozwala ona także na rozwijanie się pleśni i grzybów. Wadą tego rozwiązania jest jednak wysoka cena i konieczność wykorzystania profesjonalnej ekipy. Pianka zaczyna tracić swoje właściwości po koło 10 latach użytkowania.
Ocieplanie poddasza użytkowego to bardzo ważna kwestia. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem właściwego rozwiązania. Wybór materiału zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji właściciela, a także od zasobności portfela. Wełna mineralna zarówno skalna jak i szklana to inwestycja, która bardzo szybko się zwróci. Dlatego warto postawić właśnie na te materiały! Warto też zastanowić się czy ocieplenie będziemy przeprowadzać samodzielnie czy zdecydujemy się na usługi profesjonalnej firmy.
Bardzo dziękujemy za przeczytania naszego artykułu. Mamy nadzieję, że udało nam się czysto i zrozumiale odpowiedzieć na pytanie, czym ocieplić strop. W razie potrzeby uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do sprawdzenia naszych innych publikacji, naszej oferty lub do kontaktu bezpośredniego.