Zanim docieplimy np. poddasze, czy też ścianki kolankowe, które już były wcześniej zaizolowane, niemniej jednak w nieodpowiednim stopniu, pojawi się z pewnością pewien dylemat – czy możemy i jak usunąć stare ocieplenie? A najlepiej tak aby nie uszkodzić na przykład płyt gipsowo-kartonowych i w jaki sposób je zutylizować, aby było to zgodne z obowiązującymi przepisami prawa? W poniższym artykule podpowiemy, jak powinno wyglądać usuwanie starej termoizolacji i jej właściwa utylizacja. Zapraszamy zatem do lektury. W tym wpisie opowiemy o temacie usuwania termoizolacji. 

Usuwanie poprzedniej termoizolacji 

Usuwanie termoizolacji, która znajduje się na poddaszu, tzn. na dachu, ściankach kolankowych, gdzie na ogół zastosowana była wełna mineralna nie jest zawsze łatwym zadaniem. Tym bardziej, iż są to materiały niebezpieczne, zatem ich usunięcie powinno się odbywać z uwzględnieniem późniejszej, odpowiedniej i przede wszystkim zgodnej z obowiązującym prawem, utylizacji. Usługa usuwania termoizolacji, może zostać zrealizowana bez konieczności zdemontowania płyt gipsowo-kartonowych. Po czym układana jest zupełnie nowa izolacja z wykorzystaniem technologii wdmuchiwania, która zapewni jednolitą warstwę izolacji, dzięki czemu nie dochodzi do powstawania termicznych mostków. Tego typu prace powinny być wykonywane w sposób rzetelny i sprawny, zaś pracownicy muszą pozostawić po sobie należyty porządek. W planie pracy może zostać uwzględnione również późniejsze malowanie ścian.

Metoda wdmuchiwania termoizolacji – na czym polega?

Metoda wdmuchiwania termoizolacji staje się ostatnimi czasy coraz bardziej popularna. Jest nie tylko skuteczna, ponieważ zapobiega powstawaniu mostków termicznych, ale także szybka i mało inwazyjna. Do uszczelniania stosujemy materiał w pełni ekologiczny, przyjazny zdrowiu i środowisku naturalnemu, ponadto antyalergiczny, dzięki któremu nie dojdzie do powstania żadnych pleśni i grzybów.

Przez nawiercone wcześniej otwory (około 8cm od wewnątrz pomieszczeń) – nierzadko zupełnie bezinwazyjnie – z użyciem podajnika pneumatycznego, wdmuchiwane są włókna celulozy, które doskonale uzupełniają wszelkie braki w warstwie izolacji i tym samym skutecznie chronią przed pojawiającym się, np. późną jesienią chłodem. Metoda ta nie będzie wymagała robienia żadnej ,,demolki” i jest przy tym bardzo szybka, zaś rezultaty niemalże natychmiastowe (temperatura momentalnie wzrasta w budynku o 4-8 stopni).

Zalecamy przede wszystkim wykonywanie docieplenia z użyciem celulozy. Odznacza się ona bardzo dobrymi właściwościami cieplnymi, jest praktycznie w ogóle niepalna, doskonale poradzi sobie z wilgocią. Ponadto cechuje ją odporność na gryzonie, insekty i grzyby.

Za pomocą metody wdmuchiwania izolacji, możliwe jest:

  • naprawienie źle wykonanych dociepleń poddaszy czy dachów (tym samym usuwamy wszelakie termiczne mostki),
  • docieplenie od podstaw poddasza, dachów, czy stropodachów,
  • działania prowadzimy nie tylko w nowych budynkach, ale także w starym budownictwie, w budynkach wielorodzinnych i jednorodzinnych.

Metoda ta sprawdza się bardzo dobrze w pomieszczeniach już zamieszkanych. Gwarantuje ona przy tym niemalże natychmiastowe rezultaty, dzięki czemu w docieplonych pomieszczeniach odczuwalny jest wyraźny wzrost temperatury. Zanim wykonamy jakiekolwiek prace związane z ocieplaniem metodą wdmuchiwania, ważne jest wykonanie badania z użyciem kamery termowizyjnej. Dzięki temu można dowiedzieć się, w których dokładnie miejscach konieczne jest uszczelnienie termoizolacji. Tego typu badania powinniśmy wykonać w sezonie grzewczym, na co powinno się zwracać za każdym razem szczególną uwagę. Ceny badania i wykonania termoizolacji metodą wdmuchiwania, zależne są od stopnia skomplikowania, czy na przykład powierzchni.

Utylizacja termoizolacji – jak to zrobić prawidłowo?

Do wykonania termoizolacji, bardzo często stosowana jest wełna mineralna. W czasie jej wymiany, ważne jest jej prawidłowe usuwanie, jednakże nie tylko. Musimy wykonać również odpowiednia utylizacja termoizolacji tego typu.

Wełna mineralna sprawdza się w przypadku wykonywania termoizolacji piwnic, dachów, czy też stropów. Jest także surowcem ogniotrwałym, dobrze wyciszającym pomieszczenia i wodoodpornym. Problemy pojawiają się z chwilą chęci jej usunięcia. Wełnę możemy zakwalifikować jako odpad niebezpieczny, którego nie możemy wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci. Za niedostosowanie się do istniejących przepisów, możemy otrzymać mandat, nawet do 500 złotych.

Jak więc zgodnie z prawem pozbyć się wełny mineralnej? Niestety działające na terenie wielu gmin punkty do selektywnej zbiórki odpadów, nie pomogą nam w takiej sytuacji. Ponadto, tego rodzaju punkty mogą nam odmówić przyjęcia odpadów budowlanych, nawet z niewielką domieszką takiego włókna. Utylizowanie wełny mineralnej należy przeprowadzić przez specjalną firmę, która zajmie się wypożyczeniem kontenerów, a następnie odebraniem ich od klienta. Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z usług tego typu podmiotów, musimy pamiętać o jednej rzeczy! Żeby w żadnym razie nie zmieszać wełny mineralnej z pozostałymi odpadami, bowiem może to być utrudnieniem w utylizacji.

Usuwanie termoizolacji – samemu czy może z pomocą profesjonalistów?

Usuwanie termoizolacji najlepiej jest oczywiście wykonywać z udziałem profesjonalistów, jak na przykład firmy: http://www.eko-izolacje.pl/. Firma ta zajmuje się termomodernizacjami budynków, mieszkań, czy też innego typu budowlanych obiektów. Jej działania polegają na likwidowaniu mostków termicznych bez konieczności demontowania istniejącej zabudowy wykonanej z płyt gipsowo-kartonowych. Dzięki wdmuchiwaniu izolacji, poza likwidacją termicznych mostków, materiał wypełni całość wolnej przestrzeni przeznaczonej na poczet izolacji. Czyli dotychczasowa grubość ulegnie zwiększeniu. Prace dociepleniowe mogą dotyczyć stropów, ścianek kolankowych, skosów, poddasza, jak i wielu innych budowlanych przegród.

Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić dokładnie temat usuwania termoizolacji. Zapraszamy do sprawdzenia naszych innych publikacji oraz zapoznania się z naszą ofertą.

W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu.

Życzymy ciepłych dni i nocy.

Call Now Button
Facebook Youtube