Budowa domu wiąże się co do zasady nie tylko z obawami w zakresie kosztów prac budowlanych, lecz także w późniejszej eksploatacji budynku. W szczególności mam na myśli konieczność ogrzewania w porze jesienno-zimowej. Warto jednak podkreślić, że właściwie ocieplony oraz uszczelniony przed utratą ciepła budynek umożliwia oszczędność sporej ilości energii. Odpowiednia termomodernizacja budynków zmniejsza wysokie koszty ogrzewania, co przekłada się na znacznie niższe rachunki.
Na czym polega termomodernizacja budynków?
Termomodernizacja budynków jest sposobem na zmniejszenie zapotrzebowania energii cieplnej w domu. Jest to więc zespół prac, który prowadzi do zmniejszenia ilości energii niezbędnej do ogrzania budynku, a także podgrzania wody, a w konsekwencji prowadzi do oszczędności pieniędzy.
Bazą do właściwego rozpoczęcia prac w zakresie termomodernizacji budynków jest wykonanie audytu energetycznego. Dzięki temu dowiemy się, jakie mamy możliwości w zakresie oszczędzania energii. Przeprowadzony audyt pokazuje zarówno te najprostsze działania, jak na przykład wymiana żarówek i oświetlenia na te bardziej energooszczędne. Dzięki temu poznamy najbardziej optymalne rozwiązania w zakresie prac modernizacyjnych naszego domu, które zmniejszą zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Termomodernizacja jest więc świetnym rozwiązaniem dla osób, które:
- posiadają dom wybudowany kilka, kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat temu. Starsze budownictwo nie uwzględnia właściwości cieplnych poszczególnych budynków, co powoduje rosnące rachunki, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym,
- zamierzają mieć własny dom, który będzie zgodny z najnowszymi standardami. Wykorzystanie technik termomodernizacji budynków pozwoli na solidne zabezpieczenie przed niemałymi opłatami.
Co obejmuje termomodernizacja budynków?
Termomodernizacja budynków obejmuje szereg działań i prac w zakresie zmniejszenia ilości pobieranej przez budynek energii. W szczególności polega ona na ociepleniu ścian, dachu oraz stropodachu, a także stropów nad piwnicami.
Doskonałym rozwiązaniem do ocieplania budynku jest zastosowanie technologii wdmuchiwania izolacji. Metoda ta polega na wdmuchiwaniu warstwy izolacyjnej, która składa się z wełny mineralnej, granulatów celulozowych lub włókna drzewnego a samo wprowadzanie warstwy odbywa się za pomocą profesjonalnej i specjalnie ku temu przeznaczonej maszyny. Technologia doskonale izoluje stropodachy wentylowe, stropy, ściany zewnętrzne, ścianki działowe, przemysłowe, stropy wiązarowe, chłodnie i hale sportowe, dlatego doskonale sprawdzi się przy termomodernizacji nie tylko budynków mieszkalnych, lecz także tych przemysłowych. Wdmuchiwanie izolacji polega także na likwidacji mostków termicznych, a wszystko to odbywa się bez konieczności demontażu aktualnej zabudowy wykonanej przykładowo z płyt g/k. Jednolita warstwa izolacji uzyskiwana jest poprzez wywiercane otwory i zapewnia zaplanowane parametry cieplne. Dzięki innowacyjnemu i specjalistycznemu sprzętowi, wdmuchiwanie granulatów izolacyjnych nie jest czasochłonne i przede wszystkim zapobiega ucieczce ciepła z budynku.
Jeżeli pomimo zastosowania powyższych wskazówek w domu powstają nadal ogromne ilości strat ciepła, należy przejść do termomodernizacji budynku w części instalacji oraz wentylacji.
Termomodernizacja budynku – projekt, plan działania oraz innowacyjne rozwiązania
Jeśli chcemy poprawić bilans energetyczny naszego budynku i zdecydowaliśmy się w tym celu na całościowy remont budynku, warto przygotować szczegółowy plan. Odpowiedni plan, poprzedzony audytem energetycznym uwzględni stan domu oraz zakres niezbędnych do wykonania prac. Program działania w zakresie termomodernizacji budynku sprawi, że nie poniesiemy zbędnych nakładów finansowych. Niemniej jednak, koszty przeznaczone na wskazane prace najlepiej traktować jako inwestycję, która spowoduje zmniejszenie uiszczanych środków na poczet rachunków.
Aby projekt i cała inwestycja przebiegły pomyślnie, warto, by termomodernizacja budynku została przeprowadzona przez profesjonalistów z doświadczeniem w zakresie tego typu prac. Nie będziemy musieli martwić się zarówno o zakres koniecznych prac, jak i o jakość materiałów.
Renowacja
W przypadku większych środków na renowację w zakresie oszczędzania energii warto zastanowić się nad odnawialnymi źródłami energii, a więc nad instalacjami fotowoltaicznymi. Systemy te produkują energię elektryczną przy pomocy promieni słońca. Pozyskaną energię możemy z kolei wykorzystać do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych znajdujących się w naszym budynku.
Jednocześnie większość inwestycji z zakresu termomodernizacji domu finansowana jest dopłatami w ramach programu Czyste Powietrze. Celem tego przedsięwzięcia jest przecież poprawa stanu powietrza w naszym kraju, a wszystko to dzięki ograniczeniom w uwalnianiu do atmosfery szkodliwych i niebezpiecznych dla organizmy substancji.
Termomodernizacja budynku mieszkalnego to inwestycja, z którą nie powinno się zwlekać. Szybsze dostosowanie domu do standardów ekonomicznych oraz nowoczesnych systemów ogrzewania sprawi, że zauważysz w swoim domu spore oszczędności. Innowacyjnym i coraz to bardziej popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie technologii wdmuchiwania izolacji. Ocieplenie budynku z zewnątrz, wymiana drzwi oraz okien oraz modernizacja wentylacji i systemu grzewczego są kluczem do skutecznej termomodernizacji. Co prawda wymagane są nakłady finansowe, ale termomodernizację można wykonywać etapami i małymi krokami. Pamiętaj, że inwestycja ta zwróci się z pewnością podczas eksploatacji budynku.
Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Mamy nadzieję, że udało nam się wszystko czysto i łatwo wyjaśnić. Zapraszamy do sprawdzenia naszych innych publikacji oraz oferty.
Życzymy ciepłych dni i nocy.
Zespół Eko-Izolacje Warszawa.