Coraz więcej nowych budynków, bez względu na to, czy są to bloki mieszkalne, czy domy jednorodzinne, posiada dachy płaskie. Jest to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu z poddasza można stworzyć kilka dodatkowych pomieszczeń. Funkcja może różna różna – od suszarni/składziku (popularne w blokowiskach z wielkiej płyty „strychy”), przez gabinet, na kuchni czy sypialni kończąć. Bez względu na to, jak wiekowy jest dach płaski, jego izolacja jest jedną z najważniejszych kwestii, które należy poruszyć. Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem odnośnie do tematu ocieplenie dachu płaskiego.

Typ dachu oraz wybór materiału.

Dwiema podstawowymi decyzjami, które musimy podjąć przy ocieplaniu dachu płaskiego jest odpowiednie określenie jego typu oraz dobranie odpowiedniego materiału. Wyróżnia się dwa, główne typy płaskich zadaszeń – wentylowane i niewentylowane. Wybór dobrych surowców izolujących zależy od budowy samego dachu – układu warstw, materiał, z którego zrobiono dach oraz sposób użytkowania i stopień zużycia. Jest to nieco mniej istotna kwestia, od typu dachu. Jakie są różnice w ocieplaniu dachu wentylowanego i niewentylowanego?

Odpowiednio położona izolacja zapobiega nadmiernej utracie ciepłego powietrza z budynku, zmniejsza problem z powstawaniem wilgoci oraz o wiele lepiej chroni dach przed warunkami atmosferycznymi panującymi na zewnątrz. Pierwszy czynnik ma ewidentne korzyści finansowe, wynikające z oczywistego faktu, że wydajemy o wiele mniej pieniędzy na ogrzewanie. Drugi czynnik pozwala zachować budynek w dobrej kondycji, co również przekłada się na korzyści finansowe oraz (bardzo często) estetyczne – rzadziej trzeba odnawiać elewację budynku czy naprawiać popsute elementy poddasza, a sam budynek przez dłuższy czas zachowuje schludny wygląd.

Stropodach wentylowany

Czym charakteryzuje się ten rodzaj zadaszenia? Tym, że pomiędzy stropem, a dachówką lub innym pokryciem dachu, istnieje warstwa, w której przepływa powietrze. W ocieplaniu dachu płaskiego, wentylowanego, produkt odpowiadający za izolację układa się bezpośrednio na stropie. Przestrzeń wentylowana, w której krąży powietrze, nie powinna mieć mniej niż pięć centymetrów i nie więcej niż piętnaście. Bardzo istotną kwestią jest moment, kiedy decydujemy się na termoizolację – w przypadku położonego już dachu, specjaliści polecają stosowanie metody „wdmuchiwania” izolacji.

Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że nie trzeba zrywać pokrycia dachu, czy rozmontowywać jego części – jeśli „wdmuchiwana” termoizolacja jest wykonana z wysokiej jakości surowców, mamy pewność, że odpowiednio ociepli ona nasz dach, dodatkowo eliminując problem powstawania i gromadzenia się wilgoci. To rozwiązanie zwiększa także poprawia zachowanie ciepła wewnątrz budynku oraz daje nam pewność, że termoizolacja, z której korzystamy dotrze do każdego miejsca.

Kiedy decydujemy się na ocieplenie dachu płaskiego przed położeniem np. dachówek, zaleca się stosowanie mat z wełny drzewnej lub mineralnej, izolacji wykonanych z piany natryskowej czy płyt styropianowych. Podstawowym i najistotniejszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę to jego parametry izolacyjne. Przy ocieplaniu dachu płaskiego wentylowanego, należy pamiętać o wykonaniu otworów wentylacyjnych, zapobiegających powstawaniu i gromadzeniu się wilgoci, które powinny zostać odpowiednio zabezpieczone, aby nie dostały się tam żadne myszy, szczury czy ptaki.

Stropodach niewentylowany

Co jednak, w przypadku, gdy mamy do czynienia z dachem niewentylowanym? Co prawda, tego typu budownictwo odchodzi już do historii. Jednakże wciąż można się z nim spotkać, choć to rozwiązanie może generować niepotrzebne koszty, ze względu na mniejszy stopień izolacji. W przypadku ocieplania dachów płaskich niewentylowanych wyróżnia się dwa układy izolowania – tradycyjny i odwrócony. W przypadku tego pierwszego pierwszą warstwą  jest paroizolacja (najczęściej folia), na którą nakłada się izolację termiczną, a następnie hydroizolację. Jeśli użyjemy najpierw izolacji wodnej, a dopiero późnej termoizolacji – jest to układ odwrócony.

Jakie są najczęstsze materiały izolacji stropodachów niewentylowanych? Wszystko zależy od stanu technicznego i parametrów dachu, oczekiwań i zasobności naszego portfela. Najczęściej wybiera się płyty styropianowe, które są zwykle tanim i lekkim materiałem izolującym. Jeśli nasz portfel może znieść troszkę większy wydatek należy pochylić się na płytach z wełny mineralnej  lub polistyrenem ekstrudowanym. Specjaliści polecają również pianki typu PUR i PiR, których niewątpliwą cechą jest stosunkowo cienka warstwa materiału stosowana do izolacji. Nie należą one jednak do najtańszych rozwiązań na rynku.

O deszczu, dwa słówka.

Termoizolacja jest bardzo istotną sprawą w trakcie budowy lub remontu budynku. Jednakże, nawet najlepsza izolacja cieplna jest bezużyteczna, kiedy mamy problem z odprowadzaniem deszczu z dachu płaskiego. Zwłaszcza, gdy do izolacji termicznej wybieramy materiały i surowce z stosunkowo niską odpornością na wilgoć. Płaski typ zadaszenia ma spory minus w przypadku opadów atmosferycznych. Woda w tym przykładzie nie spływa na ziemię, jak w przypadku klasycznych dachów spadzistych. Właśnie z tego powodu należy odpowiednio zadbać o to, aby deszczówka nie zbierała się na naszym dachu. Wyróżnia się dwa typy odprowadzania nadmiaru wody z płaskiego dachu.  Podciśnieniowe, w którym wypustki w dachu, ukierunkowują strumienie do rury znajdującej się wewnątrz lub na zewnątrz budynku oraz grawitacyjne, w którym rura położona jest wewnątrz budynku, a zakończona jest kanałem. Najczęściej, termoizolację dachu kładzie się razem z izolacją wodną.

Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu.Mamy nadzieję, że od teraz ocieplenie dachu płaskiego nie będzie dla Ciebie problemem.  Zachęcamy do sprawdzenia innych publikacji oraz do zapoznania się z naszą ofertą usług.

 

Call Now Button
Facebook Youtube