Systemy ocieplania gospodarstw domowych, to jedna z ważniejszych kwestii podczas wykańczania mieszkań. Od materiałów, które zastosuje się, by uszczelnić ściany, będzie zależeć komfort i wygoda codziennego użytkowania. Podczas pracy musimy wybrać odpowiednie metody, zapewniające długą trwałość. Czym w takim razie powinniśmy kierować się, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty w izolacji całej konstrukcji? Zapraszamy do sprawdzenia wpisu pod hasłem izolacja domu. 

Podczas izolacji domu najlepiej jest postawić na nowoczesny standard

Przystępując do całej operacji musimy postawić na sprawdzony standard, który zwykle stosuje się podczas izolowania domu.

Jedną z nowoczesnych i bardziej sprawdzonych metod, w przypadku wykonywania takowych prac jest technika ocieplania poprzez wdmuchiwanie materiałów izolacyjnych.

Zaletą tej metody w porównaniu do innych powszechnie stosowanych rozwiązań jest o wiele szybszy czas pracy wykonywania całej operacji. Oprócz tego nie trzeba także męczyć się z nakładaniem dodatkowych warstw izolacyjnych przy budowie. Specjalistyczny sprzęt pozwala w prosty sposób wdmuchiwać przygotowany do takich działań granulat izolacyjny, który rozprowadza się w powierzchniach stropodachu bądź też poddasza nieużytkowanego.

Zobacz także: Jak ocieplenie poddasza pomaga ograniczyć koszty ogrzewania domu?

Jaki materiał wybrać do izolacji domu?

Uwagę szczególnie należy poświęcić materiałowi, który posłuży do uszczelnienia całego mieszkania. Musimy pamiętać bowiem, iż będzie to surowiec, jaki już na zawsze zostanie w ścianach, a jego usunięcie w przypadku wadliwości jest o wiele większym wyzwaniem niż wprowadzanie go na początku w przestrzenie.

Dobrze, abyśmy przyjrzeli się dwóm podstawowym surowcom, na które najczęściej decydują się osoby, kiedy wykonują izolację.

  • Granulat celulozowy – Zaletą stosowania granulatów celulozowych jest na pewno wysoki poziom ekologiczności. Materiały te w około 80% pochodzą wyłącznie z surowców recyklingowych. Wobec tej informacji użycie ich na pewno jest bardziej korzystne dla środowiska. Użycie ich gwarantuje również wysoką trwałość przy niskiej cenie, a w dodatku dzięki swojej strukturze granulaty te wnikają w bardzo trudno dostępne miejsca. Dodatkowo dzięki impregnacji solami boru zabezpiecza konstrukcje przed gryzoniami jak i rozwojem pleśni i grzybów.
  • Wełna skalna – Mimo większej wagi posiada wiele zalet, dzięki którym jest wybierana do uszczelnienia całego domu. Przede wszystkim właściciele mieszkań cenią ją za wysoką odporność w przypadku wystąpienia dużych temperatur. Niska palność materiału, z którego została stworzona, sprawia, iż stanowi skuteczne zabezpieczenie w przypadku wystąpienia pożaru. W dodatku w jej atutach często wymieniana jest także dobra nieprzepuszczalność akustyczna, pozwalająca na wyciszenia pokoi.

Co należy wykonać po skończonej izolacji?

Nawet jeżeli sama izolacja została już przeprowadzona, to nadal nie wiadomo, czy podczas wypełniania wszystkiego gdzieniegdzie nie znalazły się jeszcze newralgiczne miejsca. W przypadku wystąpienia takich miejsc, należy je dodatkowo uzupełnić. 

Czym sprawdzić temperaturę nowo wyizolowanych pomieszczeń?

Aby sprawdzić, czy wdmuchiwanie granulatu izolacyjnego przebiegło prawidłowo, stosuje się zaprojektowane do wykrywana ciepła mierniki termowizyjne, wskazujące temperaturę punktów, do których zostaną skierowane.

Dzięki zdjęciom termowizyjnym możemy dokładnie zobaczyć, jak zmieniły się rozkłady poszczególnych temperatur na ścianach wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz całego domu. Jeżeli uda się znaleźć dodatkowe punkty, wymagające większego wypełnienia, to musimy jak najszybciej zadbać o zbilansowanie wszystkich przestrzeni.

Inaczej, mimo iż materiał został już wprowadzony, to i tak ich chłodniejsze rejony mogą przyczynić się do  poważnych spadków temperaturowych.

Kiedy rozpocząć pomiary?

Okres, w którym najlepiej zająć się wszystkim pomiarami powinien przypadać, gdy różnice temperatur wewnątrz, jak i na zewnątrz będą wynosić od 10 do maksymalnie 12 stopni Celsjusza. Dzięki temu wyniki wychodzą najpoprawniejsze.

Izolacja domu – Pomiary tylko w sezonie grzewczym!

Ze względu na zmiany klimatu oraz wcześniej wspomnianych różnic temperaturowych badania takowe powinny przeprowadzane być wyłącznie w sezonie grzewczym.

Oznacza to, iż odpowiedni czas zmierzenia wszystkiego może przypaść na początek bądź też środek jesieni. W zależności od tego, jaka pogoda będzie towarzyszyć zmianom klimatu. Końcówka tego czasu, która pozwoli jeszcze na w miarę poprawne wyniki przypada na wczesny początek wiosny.

 Potem niestety musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż na kolejne badania trzeba poczekać cały rok.

Wczesny świt, to najlepszy czas na mierzenie

Należy też zwrócić uwagę na porę dnia. Kiedy słońce nie ogrzewa jeszcze całej konstrukcji albo też nocny, gdy klimat nie ochładza atmosfery. Badania wykonywane przed świtem dają największą gwarancję dobrze zrealizowanych pomiarów.

Izolacja domu – Czy warto, aby wypełnianiem zajęła się specjalistyczna firma?

Nie da się ukryć, iż jeżeli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia, do wykonywania tego typu operacji. To na  pewno warto skorzystać jest z usług osób, zajmujących się tym zawodowo.

Dobrze jest przyjrzeć się, z jakich konkretnie rozwiązań korzystają dostępni w ofercie specjaliści oraz zaznajomić się jej opinią. Jedną z bardziej zaufanych firm, która może pomóc nam w tej dziedzinie, jest, chociażby eko-izolacje.pl, która posiada już ugruntowaną pozycję na rynku.

Izolacja domu to niewątpliwie jeden z ważniejszych elementów podczas całego wykończania domu. Bez niej temperatura może być bardzo drażniąca dla osób, przebywających w pomieszczeniach. Na szczęście wykonanie jej nie zajmuje dużo czasu, a dobrze przeprowadzona operacja pozwala zachować trwałość konstrukcji przez wiele lat.

Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. W razie potrzeby uzyskania dodatkowych informacji na ten temat, zapraszamy do sprawdzenia naszej zakładki oferta oraz do bezpośredniego kontaktu.

Call Now Button
Facebook Youtube