Wydatki na ogrzewanie stanowią znaczną część środków, które przeznaczamy na utrzymanie domu. Biorąc to pod uwagę, warto rozważyć kwestie ograniczenia tych wydatków i zastanowić się czy nie wydajemy za dużo pieniędzy na coś co może być znacznie tańsze. Sprawdźmy na jakie czynniki warto zwrócić uwagę chcąc oszczędzić na ogrzewaniu bez strat na komforcie. Zapraszamy do sprawdzenia wpisu, gdzie głównym wątkiem będzie temat pod tytułem ocieplenie poddasza.
Ocieplenie poddasza a koszty ogrzewania.
Podstawowym aspektem związanym z ogrzewaniem i ociepleniem domu jest to jak dobrze nasz dom jest zaizolowany cieplnie. Poprawnie izolowany dom wymaga mniej ciepła, co bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunku. O tym czy dom jest dobrze zaizolowany decydują współczynniki materiałów z jakich wykonane są ściany, sufity czy dach naszego domu. W miejscach, które są kiepsko zaizolowane powstają tak zwane mostki cieplne, czyli obszary przegród naszego domu, przez które ciepło ucieka na zewnątrz. Uciekające ciepło powoduje, że pomieszczenia są wychładzane oraz wymagają dodatkowego ogrzania. Do najpowszedniejszych mostków cieplnych należą wszystkie miejsca, w których łączą się ściany, stropy inne elementy budynku. Miejscem, przez które nasze domy tracą najwięcej ciepła są dachy oraz poddasza, szczególnie te nieogrzewane. W przypadku źle ocieplonego lub nie ocieplonego poddasza nadmiarowe koszty ponoszone na ogrzewanie mogą być naprawdę wysokie.
Co zrobić, aby zacząć oszczędzać?
Żeby zacząć oszczędzać na ogrzewaniu warto zacząć od wyeliminowania mostków cieplnych. Jak to zrobić? Umiejscowienie mostków cieplnych ustala się najczęściej za pomocą kamery termowizyjnej. Na zdjęciach zewnętrznych budynku mostki cieplne to wszystkie obszary o podwyższonej temperaturze, natomiast na zdjęciach wewnętrznych to te miejsca, które są wychłodzone. Pomiary które wykonujemy są bardzo istotne, ponieważ pozwalają nam dokładnie ustalić jaki obszar powinien zostać poddany ociepleniu. Pozwala to zaoszczędzić nie tylko na ogrzewaniu, ale również na samym eliminowaniu mostków cieplnych, poprzez stosowanie miejscowego docieplania np. poprzez technologię wdmuchiwania izolacji.
Czymś z czego mało ludzi zdaje sobie sprawę jest fakt, że do ogrania domu wcale nie trzeba dużych ilości ciepła. Ludzie, zwierzęta domowe, sprzęty kuchenne, elektryczne i łazienkowe generują takie ilości ciepła, że w większości przypadków wystarczy to ciepło zatrzymać w domu, by cieszyć się dobrze ogrzanym wnętrzem, nawet w trakcie mroźnej zimy. Warto brać to pod uwagę już na etapie budowy, ponieważ aspekty takie jak umiejscowienie pomieszczeń i ich wzajemny stosunek również wpływają na komfort cieplny w domu. Dobre docieplenie domu przydaje się nie tylko zimą, żeby utrzymać ciepło w powietrzu, ale również latem, żeby zachować chłód pozwalający przetrwać okresy upałów. Pomieszczenia w domu nagrzewają się poprzez okna, ściany i dach. Tak samo jak zimą ciepłe powietrze ucieka przez źle zaizolowane poddasze, tak samo latem dostaje się do domu. Odpowiednie ocieplenie tego elementu domu pozwala oszczędzić nie tylko na ogrzewaniu zimą, ale też na klimatyzacji latem.
Kiedy warto pomyśleć o rachunkach za ogrzewanie?
O swój rachunek za ogrzewanie można zadbać już na etapie budowy domu. Odpowiednie powierzchnie pomieszczeń, ograniczenie ciągów komunikacyjnych, wzajemne relacje pomiędzy pomieszczeniami. Takimi jak salon, kuchnia czy łazienka. Warto też dość wcześnie sprawdzać czy nasz świeżo wybudowany dom.
A co zrobić z wybudowanym już domem, w którym są problemy z izolacja cieplną? Wtedy musimy się zastanowić jak go ocieplić i jakie materiały do tego wykorzystać. Możemy to zrobić kompleksowo, poprzez dołożenie dodatkowej warstwy izolacyjnej do ścian, stropów czy połaci dachowych, ale rozwiązanie to może spowodować, że niektóre elementy będą się przegrzewać i jest dość kosztowne. Możemy też zdecydować się na zastosowanie technologii wdmuchiwania izolacji, która pozwoli zwalczyć mostki cieplne miejscowo.
Ocieplenie poddasza – Metoda wdmuchiwania
Wykorzystanie technologii wdmuchiwania izolacji niesie za sobą szereg korzyści. Dużym plusem jest uniwersalność tej metody, bowiem można ją wykorzystać do izolacji termicznej:
- poddaszy,
- stropów,
- podłogi na legarach,
- stropodachów,
- ścian szczelinowych,
- ścianek działowych,
- trudno dostępnych przestrzeni w budynkach mieszkalnych, przemysłowych czy inwentarskich.
Dzięki elastyczności oraz prostocie zastosowania wdmuchiwanie izolacji jest też szybkie i wiąże się z mniejszą ilością problemów. Sam proces docieplenia poprzez wdmuchiwanie izolacji jest prosty i dość szybki. Kiedy dokonamy odpowiednich pomiarów i ustalenim, które miejsca wymagają docieplenia, wykonujemy odwierty w płycie gipsowej. Poprzez powstałe otwory materiał izolacyjny jest wdmuchiwany w wolną przestrzeń, aż do zapełnienia jej całkowicie. Następnie otwory są zakrywane poprzez docięcie i wpasowanie odpowiedniego fragmentu płyty gipsowej, a na ścianę zostaje nałożona gładź tynkowa. Po udanym dociepleniu często wymagane jest ponowne malowanie. Warto żebyśmy decydowali się na to, na etapie budowy lub przy okazji remontu.
Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Mamy nadzieję, że udało nam się w jasny i zrozumiały sposób wyjaśnić temat, jakim jest ocieplenie poddasza. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu i do zapoznania się z naszą ofertą usług na terenie Warszawy i okolic.