Wysokie rachunki za ogrzewanie to często efekt nieodpowiedniego zabezpieczenia budynku pod względem termicznym. Nieszczelny strych może być powodem, dla którego zebrane w domu ciepło umyka na zewnątrz. To bardzo niepożądana sytuacja, które generuje wiele dodatkowych i zbędnych kosztów. Z tego względu warto jak najszybciej zająć się ocieplaniem strychu. Zapraszamy do sprawdzenia wpisy, gdzie jego głównym tematem będzie międzyinnymi wdmuchiwanie izolacji termicznej.

Jak ocieplić strych?

Choć przeprowadzenie procesu ocieplania jest możliwe do wykonania samodzielnie, dobrze jest rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Podjęcie się tego zadania przez niedoświadczoną osobę może spowodować wiele niespodziewanych szkód, a sam efekt nie zawsze będzie zadowalający. Ponadto do prawidłowego ocieplania konieczne są odpowiednie narzędzia, które nie każdy posiada w swoim domu.

Wdmuchiwanie izolacji termicznej

Jedną ze sprawdzonych metod na to, jak ocieplić strych, jest wdmuchiwanie izolacji termicznej. Zaletą takiego rozwiązania jest długotrwałość oraz efektywność — wprowadzenie go w życie pozwala na realne zmniejszenie kosztów eksploatacji i poprawę temperatury wewnątrz mieszkania. To także odpowiednie wyjście dla osób ceniących przyrodę i otaczającą naturę, gdyż wdmuchiwanie izolacji termicznej jest uznawane za ekologiczne.

Schemat działania nie jest skomplikowany. Metoda polega na umieszczeniu materiału izolacyjnego w formie sypkiej (zwykle jest to granulat wełny celulozowej). W miejsca, które wymagają docieplenia, wdmuchuje się przygotowany preparat. Właściwe określenie punktów jest możliwe dzięki zastosowaniu badań kamerą termowizyjną, którą stosuje się w sezonie grzewczym. Określa ona w sposób precyzyjny ubytki wymagające dodatkowej warstwy ocieplenia, dzięki czemu cała procedura nabiera skuteczności i może być przeprowadza w szybkim czasie.

Wdmuchiwanie izolacji termicznej to także rozwiązanie cenione przez klientów, głównie ze względu na jego niewygórowane koszta i zadowalające efekty. Dodatkowo cała procedura jest wykonywana sprawnie i nie powoduje zbędnych niedogodności dla mieszkańców.

Jakie efekty daje ocieplanie strychu poprzez wdmuchiwanie izolacji termicznej?

Wdmuchiwanie wełny granulowanej pod znacznym ciśnieniem daje efekt spójnej i jednolitej warstwy izolacji. Jej szczelność to właśnie jeden z podstawowych kryteriów, które zadecydują o tym, czy po zakończeniu ocieplania rezultaty nadal będą widoczne. Zastosowanie nawet najlepszego materiału niewiele pomoże, gdy zostanie niedokładnie położony. Wszelkie szczeliny pomiędzy elementami wełny będą prowadzić do znacznych spadków wydajności, a co za tym idzie — strat ciepła. To z kolei prowadzi nie tylko do wzrostu rachunków za ogrzewanie, ale także wymusi przeprowadzenie kolejnego docieplania. Ponadto przestrzeń pomiędzy mostkami przyczynia się do powstawania wilgoci na suficie oraz ścianach. Usunięcie powstałej w ten sposób pleśni może być bardzo czasochłonne oraz kosztowne.

Zastosowanie wełny granulowanej wdmuchiwaną poprzez zwiększone ciśnienie daje gwarancję stworzenia wytrzymałej i solidnej warstwy izolacyjnej. Odpowiednio położone materiały nie ulegają przemieszczaniu, przez co nie występuje ryzyko pojawienia się mostów termicznych pomiędzy nimi. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która posiada szeroką wiedzę w zakresie docieplania strychu, pozwala na skuteczne pozbycie się problemu z „uciekającym” ciepłem.

Jakie są zalety wełny celulozowej?

Materiał ten przetwarzany jest na granulat, który z kolei jest stosowany podczas ocieplania za pomocą metody wdmuchiwania. Ze względu na swoje pozytywne cechy charakterystyczne jest on najczęstszym wyborem podczas tego typu prac.

Wełna celulozowa powstaje poprzez przetworzenie papieru w przeznaczonym do tego młynie. Po usunięciu wszelkich elementów metalowych, które mogłyby znajdować się na makulaturze, jest on poddawany procesowi rozdrabniania. Wymieszanie go wraz z odpowiednimi substancjami, takimi jak np. kwas borny sprawia, że wełna zyskuje właściwości zwalczające szkodniki, pleśń oraz grzyby. Jakie jeszcze właściwości posiada wełna celulozowa w formie granulatu?

  • charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, dlatego wykazuje się dobrą izolacyjnością termiczną
  • jest odporna na ogień i nie ulega paleniu
  • tworzy szczelną barierę przed wiatrem
  • posiada wysoką odporność na wilgoć

Ocieplanie strychu — czy warto skorzystać z profesjonalnej firmy?

Najlepszą odpowiedzią na pytanie „jak ocieplić strych?” jest: poprzez dobranie właściwej metody. Obecnie jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest wykorzystanie wdmuchiwania izolacji termicznej. Sposób ten jest niemalże stuprocentową gwarancją skuteczności i pomaga w osiągnięciu spektakularnych efektów. Właściwie przeprowadzone ocieplanie pozwala na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniach oraz zapobiega powstawaniu wilgoci na ścianach.

Do pozytywnych skutków ocieplenia strychu należą m.in. wyeliminowanie strat ciepła i zabezpieczenie budynku przed przenikaniem chłodnego powietrza do jego wnętrza. Aby jednak odczuć wszystkie zalety przeprowadzenia takiego procesu we własnym domu, konieczne jest wybranie sprawdzonej i solidnej firmy, która podejmie się tego zadania. Wtłoczenie granulatu z wełny celulozowej jest możliwe jedynie poprzez zastosowanie specjalistycznego sprzętu, który jest posiadany przez profesjonalistów.

Odpowiednie wykonanie pracy nie jest możliwe bez sprawnej kamery termowizyjnej wysokiej jakości. Badanie przeprowadzone z jej pomocą pomoże ustalić, w których miejscach konieczne jest docieplenie. Precyzyjne określenie konkretnych punktów jest możliwe do wykonania w sezonie grzewczym i zwiększa efektywność i pozwala skutecznie ograniczać straty ciepła.

Aby umieszczona na strychu wełna granulowana miała możliwość właściwego działania, musi być ona zainstalowana w sposób spójny, tworzący jednolitą warstwę izolacji. Wszelkie przerwy pomiędzy poszczególnymi częściami spowodują więcej szkody niż pożytku, dlatego tak ważne jest wybranie specjalistycznej firmy zajmującej się ocieplaniem. To także znaczna oszczędność czasu, gdyż osoba wykwalifikowana w tym zakresie doprowadzi pracę do końca w szybszym tempie od osoby postronnej.

Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Zachęcamy do sprawdzenia naszych z kategorii ocieplenia domów oraz sprawdzenia naszej oferty.

Call Now Button
Facebook Youtube