Badanie termowizyjne – dlaczego warto je stosować ?

Czy warto przeprowadzić badanie termowizyjne?Już odpowiadamy na to pytanie.
Bardzo wiele osób marzy o swoim domu. Jednakże posiadanie mieszkania, nawet na najlepszym osiedlu nie zrekompensuje niezależności jaką daje dom jednorodzinny. Jednak osoby marzące o takim właśnie domu jednorodzinnym, powinny być także świadome wszelkich wyzwań związanych z prowadzeniem takiego właśnie gospodarstwa domowego. Mianowicie w porównaniu do mieszkania w bloku, możemy zetknąć się z większą ilością problemów, jak i również prac, z którymi musimy się zmierzyć. Do nich zalicza się chociażby zadbanie o ocieplenie budynku.

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ

Wszystko może czasem wydawać się proste. Wystarczy kupić dobry piec, opał na zimę, a potem kiedy tylko zajdzie taka potrzeba, należy tylko podkładać do kotła. A co jeśli mimo tych wszystkich elementów, nadal czujemy, że w domu jest jakoś nieprzyjemnie zimno? Bardzo możliwe, że wina leży po stronie źle dobranego opału, lub może problem leży w całym centralnym ogrzewaniu. Ale nie zapominajmy również o tym, że jest bardzo duże prawdopodobieństwo tego, iż mamy kiepską izolację domu. Warto to skontrolować. Jeżeli nasz budynek posiada stropodach, warto sprawdzić czy wykonana jest poprawnie izolacja stropodachu. Być może konieczna będzie poprawa wadliwej izolacji jeżeli okaże się że ciepło ucieka z budynku.

Wykazanie nieszczelności 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nieszczelne okna, nieszczelny dach lub stropodach może przyczynić się do aż takich spadków ciepła w budynku. Ciepłe powietrze przez same nieszczelne okna ucieka nawet w 20 procentach. Jednak w jaki sposób można sprawdzić, że wina leży po stronie złej izolacji? Od tego na szczęście są badania termowizyjne. Oczywiście istnieją pewne uwarunkowania, które należy spełnić, aby móc wykonać tego typu badania. Na pewno nie ma najmniejszego sensu wykonywania pomiarów, jeśli panuje sezon letni. Najbardziej prawdomówne wyniki wychodzą w czasie od późnej jesieni do wczesnej wiosny, kiedy to temperatura wewnątrz ogrzewanego budynku powinna być dużo wyższa niż na zewnątrz. Dzięki badaniu dowiemy się jakie są ubytki ciepła i czy powinniśmy np przeprowadzić ocieplenie poddasza wełną lub ocieplenie stropu wełną mineralną

Badanie kamerą termowizyjną – usługi fachowców.

badania termowizyjneAby wykonać profesjonalne badanie termowizyjne, koniecznie w tym celu trzeba będzie zamówić firmę zajmującą się tego typu sprawami. Do tego celu wykorzystywana jest specjalna kamera termowizyjna. Przy jej pomocy będziemy wiedzieli, w którym miejscu gromadzi się najwięcej ciepła, a które obszary są wychłodzone. Obraz w kamerze termowizyjnej pokazuje kolory od niebieskiego, aż po czerwony. Wtedy dokładnie widać, czy nieszczelne są okna, czy może jednak dach.

W starych budynkach bardzo często bywa tak, że izolacji wymagają wszystkie tego typu powierzchnie. Może się niektórym osobom wydawać, że takie badania są jedynie wyrzucaniem pieniędzy w błoto. Faktycznie nie jest to zbyt tania sprawa. Ale jeśli przekalkulujemy sobie, ile tak naprawdę dokładamy do ogrzewania, by mieć ciepło w domu, ile ciepłego powietrza ucieka, to rachunki mogą wyjść dosłownie zatrważające.

Takie badania termowizyjne, zastosowane przez fachowców, mogą mieć wielorakie zastosowanie. Nie tylko musi ono dotyczyć właścicieli domów jednorodzinnych. Ale również opcjonalnych posiadaczy budynków komercyjnych. Załóżmy, że ktoś jest zainteresowany zakupem wielkiej posesji. Cena jest naprawdę wysoka, a ma do tego świadomość, że potrzebny będzie jeszcze dodatkowy remont. W związku z tym wykonane badanie termowizyjne pozwoli ocenić, w jakim stanie jest izolowane pomieszczenie. Czy będzie to wymagało od nas jeszcze dużego nakładu finansowego, czy też może budynek jest dobrze zabezpieczony przed utratą ciepła. Zresztą po wychwyceniu wszystkich szczelin i innych niedoskonałości, zawsze można zasugerować obecnemu właścicielowi obniżenie ceny.

Co zyskujemy dzięki badaniom kamerą termowizyjną ?

Ponieważ faktycznie przepłacać za budynek, który nie będzie spełniał odpowiednio swojej roli, jest pozbawione sensu. Wydaje się, że wyczerpaliśmy wszystkie możliwości, jakie dają nam badania termowizyjne. Faktycznie na obrazach z kamery pokazywane są chłodniejsze i cieplejsze miejsca. Ale nie zawsze problem tkwi w nieszczelnych oknach, lub źle izolowanym dachu. Czasami bywa tak, że to ściana jest źle zabezpieczona. A jak wiadomo przemarzający mur jest przyczyną powstawania wilgoci w budynku. A chyba tego nikt by nie chciałby mieć w swojej nowo kupionej posesji.

Takie informacje są bardzo cenne dla przyszłych właścicieli. Będą wiedzieli, czy są zainteresowani kłopotliwym budynkiem, czy też nie. Może się okazać, że nawet naprawy wszystkich niedoskonałości nic nie dadzą, ponieważ mury lub dach są w tak złym stanie, że zawsze będą występować jakieś problemy z dobrą izolacją. Oczywiście warto trzymać się takiej wersji, że otrzymamy cenne wskazówki ku temu, by wiedzieć, w których miejscach założyć izolację.

Po wykonaniu takiego remontu koszty ogrzewania mogą być sporo niższe. Zimy nie będą już tak uporczywe, ponieważ ciepłe powietrze będzie zostawało w pomieszczeniach. Dlatego, jeśli ktoś jeszcze waha się nad tym czy wykonać badanie kamerą termowizyjną w swoim domu lub budynku użytkowym. To niech dokładnie przyjrzy się swoim rocznym rachunkom za ogrzewanie. A na pewno odpowiedź nasunie mu się samoistnie. Przecież nie chodzi o to, żeby cały czas przepłacać.

Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Zachęcamy do sprawdzenia również naszych innych publikacji oraz zapoznania się z ofertą naszych usług.

W razie dodatkowych pytań związanych z badaniami kamerą termowizyjną, zapraszamy do kontaktu.

Call Now Button
Facebook Youtube