Myśl o domu nieodłącznie kojarzy nam się z ciepłem i bezpieczeństwem. Jednym z elementów, który tworzy te warunki jest właściwa termoizolacja. Co to oznacza? Przede wszystkim oszczędność energii, dzięki ograniczeniu strat ciepła, ale nie tylko. Najnowocześniejsze materiały izolacyjne, jak wełna Rockwool w formie granulatu, wpisują się znakomicie w dzisiejsze trendy proekologiczne, spełniając jednocześnie surowe wymagania dotyczące dokładności i szybkości wykonania oraz trwałości w użytkowaniu.

Granulat z wełny mineralnej – czym jest?

Wełna mineralna to znany i cieszący się dużą popularnością materiał izolacyjny. Chętnie po niego sięgamy z uwagi na jego naturalne pochodzenie i świetne parametry. Rozróżniamy wełnę mineralną szklaną oraz skalną. Oba rodzaje występują w postaci płyt, mat, otulin bądź luźnych strzępków wełnianych zwanych granulatem.

Rockwool w formie granulatu to wełna skalna, produkowana głównie z bazaltu dolomitu, wapienia czy gabra, poprzez wytapianie w temperaturze ponad 1 400°C. Pomysł na technologiczny proces produkcji tego typu wełny zaczerpnięty został wprost z przyrody, a konkretnie z obserwacji oraz badań erupcji wulkanów.

Nic więc dziwnego, że surowiec ten tak doskonale wychodzi naprzeciw naszym potrzebom i łączy w sobie wiele zalet zapewniając:

–  pełne bezpieczeństwo pożarowe – nawet w temperaturze 1000 C nie zapala się i nie wydziela toksycznego dymu, posiada najwyższą klasę niepalności – A1
– komfort termiczny – latem pozwala cieszyć się ożywczym chłodem, a zimą doskonale utrzymuje ciepło, spełnia rolę klimatyzacji
• naturalność – nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia czy środowiska
– trwałość i odporoność – zachowuje niezmienne parametry i właściwości przez wiele dziesięcioleci
– odnawialność – może być przetwarzana wiele razy i poddana recyklingowi
–  paroprzepuszczalność – posiada zdolność do przepuszczania pary wodnej, dzięki czemu przegrody domu są chronione przez grzybem czy pleśnią
–  ochronę przed hałasem – charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem izolacji akustycznej, umożliwia pochłanianie dźwięków

Ten specjalny granulat wymaga specjalnego sposobu aplikowania. Służą do tego profesjonalne maszyny do wdmuchiwania izolacji, dzięki którym wełna Rockwool umożliwia ocieplenie całego poddasza nawet w ciągu jednego dnia. Firma Eko-Izolacje oferuje taki specjalistyczny sprzęt obsługiwany przez wyszkolonych operatorów.

Metoda wdmuchiwania wełny Rockwool

Metoda wdmuchiwania różnego rodzaju ocieplenia zdobywa coraz większą popularność wśród inwestorów. Składa się na to kilka czynników, a do najważniejszych należy wspomniana już szybkość aplikacji oraz fakt, że nie ma konieczności demontażu istniejącej zabudowy poddasza i nie trzeba również specjalnie zabezpieczać żadnych elementów typu komin czy okna połaciowe, co również przyczynia się to skrócenia całej operacji.
Wdmuchiwanie materiału ocieplającego umożliwia doskonałą izolację trudno dostępnych miejsc, gdzie na przykład jest problem z położeniem płyt czy mat. Szczelność tego tego typu izolacji jest idealna, co ma ogromne znaczenie w miejscach występowania skomplikowanych kształtów czy przebiegu różnych instalacji.

Wełna Rockwool, czy inny zastosowany surowiec, zużywany jest tylko w ilości potrzebnej do wykonania aplikacji, dlatego brak jest odpadów przy tej metodzie. Nie występują również żadne przykre zapachy i nie wydzielają się jakiekolwiek niebezpieczne dla zdrowia substancje. Po zakończeniu prac z granulatem skalnym, wystarczy tylko pozamiatać, odkurzyć oraz wywietrzyć ocieplane pomieszczenie i kontynuować remont.

Wykonanie izolacji metodą wdmuchiwania jest bezproblemowe i niezbyt skomplikowane, jednak bez wątpienia na satysfakcjonujący efekt prac końcowych duży wpływ mają odpowiednie kompetencje i doświadczenie specjalistów wykonujących prace oraz stosowany przez nich sprzęt. Bardzo ważnym czynnikiem jest szczelność izolacji – to ona gwarantuje najwyższą efektywność energetyczną domu. Profesjonalna ekipa zapewni, że ciepło nie będzie nam uciekało z powodu braku ciągłości izolacji czy występowaniu mostków termicznych i sprawdzi to przeprowadzając badanie kamerą termowizyjną, która wykryje ewentualne problemy. Jeżeli chcemy cieszyć się przez długie lata trwałym i skutecznym ociepleniem to warto zapoznać się z ofertą prezentowaną na stronie eko-izolacje.pl.

Zastosowanie granulatu skalnego

Skalna wełna Rockwool w formie granulatu jest dostępna w trzech gęstościach, co umożliwia ocieplanie zarówno dachów jak i ścian:
• granulat o gęstości 30 i 45 kg/m³ – stosowany do izolowania poziomych przestrzeni poddaszy nieużytkowych, stropodachów wentylowanych
• granulat o gęstości 60 kg/m³ – stosowany do skośnych przestrzeni poddaszy użytkowych, ścian trójwarstwowych oraz ścian o konstrukcji szkieletowej

Zwłaszcza poddasze to miejsce najbardziej narażone na skoki temperatur i tutaj doskonale sprawdzi się tego typu materiał. Łatwo przy jego zastosowaniu przekształcić nieużywaną wcześniej przestrzeń w atrakcyjną sypialnię czy pokój dla dziecka. Zwłaszcza, że remont można przeprowadzić o każdej porze roku. Wełna Rockwool jest przeznaczona do używania we wszystkich, nawet niskich czy ujemnych temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza. Stosuje się ją na dwa sposoby: nadmuchu na specjalną folię oraz bezpośrednio na płyty gipsowo-kartonowe. Metody wdmuchiwania granulatu możemy również z powodzeniem użyć do uzupełnienia już istniejącej, ale niespełniającej standardów izolacji.

Izolacja wełną Rockwool to zdrowy mikroklimat w całym domu. Budynek oddycha utrzymując optymalną temperaturę oraz wilgotność powietrza przez cały rok. Jest cichy i bezpieczny – po prostu komfortowy. Dobre, naturalne ocieplenie przekłada się jednocześnie na niskie koszty ogrzewania. Dlatego bez względu na to, czy budujemy nowy dom, czy remontujemy stary, koniecznie zadbajmy o fachowo przeprowadzone ocieplenie. Sprawdzone i zweryfikowanie materiały pozwolą nam na pewność, czy nie tracimy niepotrzebnie tak kosztownej energii cieplnej.

Call Now Button
Facebook Youtube