W dzisiejszych czasach, szczególnie w zurbanizowanych przestrzeniach, bardzo trudno o spokojne, wyciszone miejsce, a przecież tego oczekujemy od naszych domów, jak i biur. Spędzamy tam większość naszych żyć, szczególnie w dobie wydarzeń, które zatrzymują nas od wychodzenia na zewnątrz. Chcemy, aby dochodziły do nas tylko te dźwięki, których pragniemy – nie chcemy słyszeć narzekań sąsiada, głośnej muzyki naszego nastoletniego syna, czy po prostu hałasu ulicy, gdy piszemy ważne sprawozdanie w pracy. Odpowiadając na te pragnienia, wełna akustyczna jest coraz częstszym wyborem przy ocieplaniu mieszkań. Dowiedzmy się o niej więcej.

Niechciane dźwięki – jak je dzielimy?

Na początku warto zająć się źródłem problemu, a więc nieproszonym gościem, którym jest dźwięk. W wielkim uproszczeniu, dźwięk jest rozchodzącą się w ośrodku sprężystym falą. Nie skupiajmy się na dokładnych fizycznych określeniach. Warto wiedzieć, że najczęściej spotykamy się z ośrodkiem, który istnieje naturalnie wokół nas, a więc powietrzem. Nie bez powodu, dźwięk rozchodzący się w ten sposób, nazywamy dźwiękiem powietrznym. Najczęściej będą to po prostu głosy innych ludzi, zwierząt, czy różnego rodzaju muzyka bądź wręcz przeciwnie – hałas.

Drugą z dwóch najważniejszych grup dźwięków, które do nas dochodzą, to ta, która zawiera dźwięki uderzeniowe. Jak możemy się łatwo domyślić, chodzi o dźwięki, które rozchodzą się też w innym ośrodku, a nie tylko w powietrzu. Dochodzi do tego poprzez uderzenia w danym materiale – czy to w ścianie, czy w stropie. Dzieje się tak, gdy robimy przemeblowanie, skaczemy na skakance, czy po prostu chodzimy po mieszkaniu.

Istnieje też pogłos, który powstaje, gdy gładkie powierzchnie odbijają dźwięki. Jednak po co nam ta wiedza? Wszystko to dlatego, że nawet najlepsza wełna akustyczna nie będzie przystosowana do tego, aby zapewnić ochronę przed każdym możliwym niechcianym typem dźwięku, jeśli nie wiemy gdzie i dlaczego ją stosujemy. Wiedząc, co jest bądź może być największym problemem, możemy określić, czego dokładnie będziemy potrzebować od izolacji.

Wełna akustyczna – dwa w jednym

Dlaczego mówimy o tym, że wełna akustyczna oferuje jednocześnie ocieplenie, jak i wyciszenie? Wszystko to możemy pojąć, kiedy zrozumiemy, jak w przybliżeniu działa proces izolacji dźwiękowej budynków. Zachodzi tutaj zamiana energii akustycznej, a więc dźwięku, w energię cieplną. Dźwięk traci na sile, gdy musi przejść przez dany materiał – każdy tego doświadczył. Jeśli mówimy przez jakiś materiał, dźwięk traci na sile, jest wytłumiony. Zachodzi tutaj właśnie ta przemiana energii. Materiały, które są określane jako dźwiękochłonne, mają w większości strukturę porowatą, co pozwala na łatwe wniknięcie w ich środek. Właśnie na takiej zasadzie działa wełna akustyczna.

Do określenia skuteczności izolacyjnej danego materiału, używamy kilku współczynników, ale najczęściej możemy spotkać się z αw. W tym wypadku, mamy przedział możliwego wyciszania od 0 do 1. Znaczy to tyle, że jeśli współczynnik ten wynosi 0.6 dla danego materiału, znaczy to, że potrafi on wchłonąć 60% docierających do niego dźwięków. Wełna akustyczna ma bardzo wysoki wynik w tym przedziale, blokując aż 90% fal dźwiękowych.

To wszystko znaczy, że wybierając wełnę akustyczną i otulając nią dane miejsca, jesteśmy w stanie zablokować prawie wszystkie niechciane dźwięki i cieszyć się spokojem i ciszą.

Gdzie stosować wełnę akustyczną?

Oczywiście nie ma zasadniczo ograniczeń co to tego, gdzie możemy posłużyć się tym materiałem w celach ocieplających, jak i wyciszających.

Miejsca, gdzie najczęściej stosujemy się wełnę akustyczną:

  • warstwy podłogowe – jest to szczególnie konieczne z racji na wielopiętrowe budynki, gdyż bez dobrej izolacji, wszystko, co dzieje się na innych piętrach, będzie w pełni słyszalne. Pamiętajmy też o tym, że wszystkie dźwięki uderzeniowe będą bardzo dokuczliwe dla użytkowników niższego poziomu.
  • ściany działowe – tutaj bardzo często sprawdza się dużo lepiej, niż jakiekolwiek konstrukcje murowane.
  • różnego rodzaju przewody instalacyjne, a w tym wentylacja.

Nie są to jednak wszystkie możliwości, a jedynie najczęściej sprawdzane. Jednak co z samą aplikacją wełny?

Wdmuchiwanie izolacji

Najciekawszą opcją aplikacji wełny akustycznej jest metoda wdmuchiwana, którą oferuje firma Eko-Izolacje. Na czym ona dokładnie polega?

Jak sama nazwa wskazuje, mowa tutaj o wdmuchiwaniu danego materiału izolacyjnego. Wszystko to jest przeprowadzane za pomocą specjalistycznych maszyn, które operują doświadczeni zawodowcy. Jest to sposób, który sprawdza się tak naprawdę wszędzie, a jest najbardziej polecany przy miejscach, które w innych wypadkach pozostałyby bardzo trudne w dostępie.

Wyciszenie pomieszczenia metodą wdmuchiwania ma wiele zalet, a do najważniejszych zaliczamy:

  • szybkość, z jaką cały proces przebiega,
  • pozwala też na naprawę bez demontażu,
  • materiał jest zużywany w całości,
  • niezależnie od kształtów, szczelność izolacji zawsze jest perfekcyjna.

Jak widzimy, jest to bardzo interesująca opcja, która tak naprawdę nie ma wad wykonawczych, jeśli oddamy sprawę w odpowiednie ręce. Jest to metoda dużo pewniejsza i dokładniejsza od klasycznych.

Rodzaje wełny akustycznej

Ogólnie możemy wymienić dwa główne rodzaje wełny, które umożliwiają wyciszenie pomieszczenia. Jedną z nich jest skalna wełna mineralna, która wykonana jest zazwyczaj z bazaltu, gabra, dolomitu i brykietu naturalnego. Roztopione i zlepione żywicą, tworzą one cząstki zwane granulatem, który następnie jest wdmuchiwany w każdy zakątek potrzebujący ocieplenia.

Istnieje też szklana wełna mineralna, którą tworzymy z piasku kwarcowego i recyklingowej stłuczki szklanej. Tworzy się ją podobnie, ale jest ona ukształtowana zwykle w płyty i maty.

Do metody wdmuchiwania najczęściej używamy wełny mineralnej w postaci wspomnianych granulatów.

Podsumowanie

Z racji na coraz większy ścisk w miastach, potrzebujemy coraz lepszej sztucznej kontroli nad hałasem, a z pomocą przychodzi do nas wełna akustyczna, która pozwala nam na doznanie ciszy w zgiełku codzienności – niezależnie czy jesteśmy w pracy, czy w domu.

Call Now Button
Facebook Youtube