Ocieplenie stropu pozwala na uchronienie obiektu mieszkalnego przed utratą energii cieplnej oraz przed jej uciekaniem do najwyższej kondygnacji budynku, która zazwyczaj nie jest zamieszkała – nie wymaga więc utrzymywania takiej temperatury, jak na piętrach, które są zamieszkałe, jednakże nie oznacza to, iż można pozostawić ją bez żadnej izolacji. Dzięki ociepleniu stropu można zredukować koszty oraz zwiększyć energooszczędność, stanowi ono też ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych. Zapraszamy do sprawdzenia wpisu, gdzie głównym tematem będzie ocieplenie stropu. 

Skuteczne izolowanie

Istnieje wiele metod izolacji termicznej. Jedną z nich jest tak zwane blow-in, czyli wdmuchiwanie izolacji przy pomocy profesjonalnej maszyny. Warstwa izolacyjna składa się z granulatów celulozowych lub wełny mineralnej. Jest to skuteczne rozwiązanie szczególnie w przypadku stropów, wentylowanych stropodachów, stropów wiązarowych, połaci dachowych, ścian zewnętrznych oraz działowych w budynkach mieszkalnych, domach w konstrukcji szkieletowej lub budynkach przemysłowych. Najbardziej narażone na uszkodzenia są stropodachy, w których kratki wentylacyjne nie zostały dostatecznie zabezpieczone. Materiał dociepleniowy może zostać uszkodzony również przez przeciekający dach czy też zanieczyszczenia dostające się w przestrzeń stropodachu.

Ocieplenanie przy pomocy izolacji termicznej blow-in jest dobrym pomysłem szczególnie wówczas, gdy dotychczasowa izolacja została rozłożona niestarannie i ulegała erozji bądź uszkodzeniu. O dokładnym stanie izolacji można także dowiedzieć się dzięki badaniu kamerą termowizyjną. Do przeprowadzenia takiego badania lub też zatrudnienia specjalistów, którzy to zrobią powinien nas skłonić zaduch i bardzo wysoka temperatura na poddaszu w okresie letnim oraz brak możliwości dogrzania domu zimą. Kolejnymi objawami świadczącymi o złym stanie obecnej izolacji i konieczności naprawy jest topniejący śnieg na dachu, powstające sople lodu, a także niezwykle wysokie rachunki za ogrzewanie. Właśnie w takich przypadkach warto zdecydować się na wspomniane badanie kamerą termowizyjną, co pozwala na zidentyfikowanie oraz zlokalizowanie potencjalnych niepożądanych zjawisk termicznych, takich, jak między innymi:

– występowanie mostków termicznych,

– nieszczelność okien, bram oraz drzwi,

– przeciążenia instalacji elektrycznej,

– przecieki z instalacji wodnej,

– brak ciągłości izolacji,

– ucieczka ciepła z budynku

Jeżeli wynik badania kamerą termowizyjną potwierdzi przypuszczenia, a mianowicie okaże się, iż izolacja nie jest prawidłowa dobrym, szybkim, nieuciążliwym oraz przede wszystkim tanim rozwiązaniem jest docieplanie przez wdmuchiwanie. Jest to proces likwidowana mostków termicznych bez konieczności demontażu obecnej zabudowy, co zapewnia wypełnienie wolnej przestrzeni przeznaczonej na izolację. Co więcej, w przypadku tej metody nie występują szczeliny powodujące straty cieplne na łączeniach. Dużą zaletą tego procesu jest to, iż powoduje on uzyskanie jednolitej warstwy izolacji w danym miejscu. Należy wiedzieć, iż istnieje możliwość przeprowadzenia termomodernizacji całości, a także tylko fragmentu poddasza. 

Może to być między innymi:

– strop,

– stropodach wentylowany,

– stropodachy,

– podłoga na legarach,

– ściana szczelinowa z pustką powietrzną,

– przestrzeń nad sufitami podwieszanymi,

– trudno dostępne przestrzenie w budynkach o różnym przeznaczeniu, między innymi w halach, chłodniach, obiektach sportowych, domach, mieszkaniach, blokach,

– ocieplenie stropu drewnianego i wiązarowego,

– docieplenie stropodachu wentylowanego,

– ocieplenie domu szkieletowego

Wszechstronność badania kamerą termowizyjną oraz prace naprawcze po ocieplaniu

Badanie kamerą termowizyjną wykonuje się w czasie sezonu grzewczego, a więc od jesieni do wczesnej wiosny, przy minimalnej różnicy temperatur otoczenia zewnętrznego oraz wnętrza budynku. Wszelkie prace związane z ociepleniem można akurat wykonywać przez cały rok i warunki atmosferyczne nie mają żadnego wpływu. Co więcej, urządzenie, jakim jest kamera termowizyjna może rejestrować promieniowanie cieplne. Dotyczy to nie tylko budynków, lecz także obiektów takich jak maszyny, instalacje elektryczne, czy też inne urządzenia. Dzięki kamerze można wykryć między innymi wycieki z instalacji CO oraz CW, co pozwala na dokonanie szczegółowej analizy szczelności instalacji.

Badanie kamerą termowizyjną jest także wykorzystywane przy sprawdzaniu instalacji elektrycznych oraz mechanicznych. Pozwala ono na wykrycie usterek oraz problemów związanych z przeciążeniami. Dzięki temu można uniknąć ich poważnej awarii oraz oszacowanie problemu i podjęcie dalszych decyzji związanych z metodą jego eliminacji. Warto wiedzieć, że w przypadku instalacji elektrycznych, maszyn oraz urządzeń badanie kamerą termowizyjną można wykonywać przez cały rok. Niezależnie od badanego budynku, obiektu czy też instalacji wynik badania można zapisywać w formie elektronicznej. Działanie to pozwala na szczegółową analizę pomiaru. Niezwykle istotna jest tutaj umiejętność poprawnego odczytywania wyników tego rodzaju pomiarów.

Przed badaniem kamerą termowizyjną oraz w trakcie izolacji należy zabezpieczyć pomieszczenia. Po przeprowadzeniu prac związanych z termomodernizacją budynków lub instalacji niezbędnym jest także dokonanie prac naprawczych. Należy naprawić różnego rodzaju pęknięcia, zrobić szpachlowanie, nałożyć gładź ze szlifowaniem, a także pomalować całość lub też niektóre fragmenty. Działanie to ma na celu przywrócenie pomieszczeń do pierwotnego stanu, także pod kątem wizualnym. Może się wydawać, iż wszystkie te procesy mogą być niezwykle inwazyjne i zająć bardzo dużo czasu. W rzeczywistości jednak naprawy po docieplaniu można wykonać całkiem szybko przy zachowaniu pełnego profesjonalizmu.

Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Zachęcamy do sprawdzenia karty naszej realizacji oraz zapoznania się z naszą ofertą.
W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Miłego dnia. 

Call Now Button
Facebook Youtube