Każdy z nas, kto posiada własny dom, z pewnością chciałby obniżyć możliwie jak najbardziej rachunki za ogrzewanie. Największe straty energii możemy odczuć na jesień i w okresie zimowym. W tym okresie zwiększa się różnica temperatur między otoczeniem zewnętrznym a wnętrzem budynku. Ciepło niestety może uciekać w różnorodnych miejscach budynków, generując przez to straty, które mogą sięgać nawet i 20 procent. Poddasze stanowi jedno spośród tychże miejsc, przez które uciekała będzie znacząca ilość cieplnej energii. Dlatego też warto zdecydować się na dobrze wykonane ocieplenie, tym bardziej, jeśli mamy albo też planujemy posiadać użytkowe poddasze, przeznaczając je na pomieszczenie mieszkalne albo też inne cele. Zapraszamy do sprawdzenia naszej publikacji.
Poprawność położenia izolacji termicznej
Prawidłowo wykonane ocieplenie poddasza, powinno być przeprowadzone w taki sposób, żeby wyeliminować zupełnie straty ciepła. Wpływ na to ma grubość, jak i rodzaj zastosowanego materiału izolacyjnego, a także poprawność położenia samej izolacji. Poprawność i staranność w przeprowadzeniu termicznej izolacji domu ma ważne znaczenie w eliminacji ewentualnych mostków termicznych, do których powstania może dojść na skutek nieodpowiednio położonej warstwy izolacyjnej.
Przygotowanie do wdmuchiwania izolacji
Pierwszą czynnością w zakresie wykonania izolacji wełną celulozową, będzie wywiercenie otworów w płycie gipsowo-kartonowej, przez które wdmuchana zostanie izolacja. Warto jeszcze w tym przypadku wspomnieć, iż niezwykle częstym elementem, który poprzedza tego typu prace, będzie wykonanie badania z użyciem kamery termowizyjnej. Dzięki niej możliwe jest określenie już na wstępnym etapie, gdzie i z jakich przyczyn z budynku ucieka ciepło. Jest to istotna informacja, bowiem pozwala na podjęcie dalszych odpowiednich działań, celem eliminacji mostków termicznych i zapobieżenia tym samym stratą ciepła. Otwory, które zostaną wycięte w płycie gipsowo-kartonowej, posłużą do wprowadzania przez nie wełny celulozowej do przestrzeni znajdującej się na poddaszu. Jej ilość zależna będzie od dostępnej w budynku przestrzeni, która może być wypełniona ową izolacją. Nie jest to inwazyjna metoda, ponieważ za sprawą nawierconych otworów, nie będzie konieczne wykonanie demontażu całości płyt.
Jak przebiega wdmuchiwanie materiału izolacyjnego?
Zanim jeszcze zostaną wykonane otwory w płytach gipsowo-kartonowych, pomieszczenia są dokładnie zabezpieczane folią, zaś dopiero po odpowiednim przygotowaniu i zabezpieczeniu otoczenia, wierci się otwory, przez które zostanie wdmuchany materiał izolacyjny. W wypadku poddaszy, a przede wszystkim skosów, stosuje się wyłącznie wełnę celulozową. Dzięki wdmuchiwaniu wykonywanym pod ciśnieniem, materiał zostaje równomiernie rozprowadzony i dochodzi nawet do bardzo trudno dostępnych miejsc. Kiedy już zostanie położony materiał izolacyjny, kolejnym etapem pracy będzie dokładne zamknięcie wcześniej wykonywanych otworów.
Ocieplenie celulozą – zalety
Wdmuchiwanie granulatu to jedna spośród najlepszych metod, które mogą być zastosowane celem izolowania trudno dostępnych miejsc, takich jak skosy poddaszy, ściany działowe, czy stropy. Ocieplanie za pomocą granulatu sprawdzi się również bardzo dobrze w wypadku konieczności wykonania naprawy ociepleń, które z jakiejś przyczyny nie działają w prawidłowy sposób, przez co zimą na poddaszu panują dość niskie temperatury, zaś latem przeciwnie – wysokie.
Docieplanie z użyciem granulatu
Docieplanie poddasza z zastosowaniem granulatu to niezwykle popularne rozwiązanie. Stosuje się go powszechnie nie tylko w nowo powstających budynkach, ale też w już istniejących, gdzie wymaga się termomodernizacji. Ocieplanie wdmuchiwanym granulatem celulozy, możemy także zastosować w przypadku chęci naprawienia już istniejącej termoizolacji, która z powodu niedbałości, zniszczeń albo uszkodzeń, nie spełnia wymagań mieszkańców budynku.
Ocieplenie poddasza – celuloza
Granulat celulozy wypełnia bardzo szczelnie wolne przestrzenie i tym samym dochodzi do eliminacji mostków termicznych. Tworzy się jednolita, pozbawiona mostków termicznych i przerw warstwa. Granulat celulozy zostaje właściwie zagęszczony, zatem jest odporny na osiadanie. Zaś jego impregnat zabezpiecza go przed szkodliwym oddziaływaniem grzybów i wilgoci.
Omawiana metoda, sprawdzi się nie tylko w budynkach powstałych w latach 70-80, ale także i w nowo powstających budowlach. Sprawdzi się nawet w trudno dostępnych miejscach, w których tradycyjne metody nie były możliwie do wykorzystania.
Ocieplenie poddasza – Jakie zalety ma wełna celulozowa?
Wełna celulozowa to materiał, który posiada wiele zalet i przydatnych nam właściwości. Z tego powodu zastosowanie wełny celulozowej w wypadku chęci ocieplenia skosów i poddasza posiada swoje uzasadnienie. Poniżej wymienimy najistotniejsze plusy zastosowania wymienionego materiału:
- dzięki temu, iż jest zaimpregnowany solami boru, zabezpiecza doskonale przed rozwijaniem się pleśni i grzybów,
- posiada odpowiedni współczynnik w zakresie przenikalności cieplnej,
- dociera do każdego zakamarka, czyli wszędzie tam, gdzie pojawia się powietrze,
- nie nagrzewa się tak jak wełna tradycyjna,
- dochodzi do wytworzenia jednolitej warstwy izolacyjnej bez żadnych połączeń, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych materiałów,
- brak jakichkolwiek odpadów,
- zabezpiecza przed dostawaniem się wilgoci
- zabezpiecza przed róznymi gryzoniami, a co najbardziej istotne nie wejdą w nią kuny. Generalnie rzecz biorąc, kuny nie lubią w ogóle wełny celulozowej. Materiał ten nie będzie dla nich aż tak atrakcyjny, jak ma to miejsce w przypadku wełny mineralnej
Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Zachęcamy do sprawdzenia naszych innych publikacji związanych z ociepleniem. Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić temat w sposób przejrzysty i jasny.
W razie dodatkowych pytań, zapraszamy do kontaktu.
Życzymy ciepłych dni i nocy.