Dom jest ważnym epicentrum naszego życia, dlatego istotną dla nas rzeczą powinna być przyjemność przebywania w środku. W takim wypadku, zanim zaczniemy planować wystrój pokoi, powinniśmy się skupić na odpowiedniej izolacji naszego domu. Na rynku aktualnie jest bardzo dużo ofert, które mają zapewnić nam idealne ocieplenie domu. Lecz jak spośród tych wszystkich materiałów izolacyjnych wybrać ten idealny? Czym różni się ocieplanie celulozą od izolacji wełną mineralną czy pianką poliuretanową? 

CELULOZA – co to tak naprawdę jest?

Ze słowem ,,celuloza” mogłeś się już spotkać w podstawówce, gdzie na lekcjach biologii omawialiście budowę komórki roślinnej. Celuloza jest składnikiem budulcowym ściany komórkowej roślin wyższych i w zależności od gatunku może jej być od 40 do 95%. Celulozę stosuje się w przemyśle włókienniczym, papierniczym, w medycynie, a także przy produkcji tworzyw sztucznych, lakierów i materiałów wybuchowych. Celuloza ma jednak jeszcze jedno zastosowanie, którym jest właśnie izolacja ścian domu. Ten konkretny typ celulozy pozyskiwany jest z recyklingu, a konkretniej z przerobionej makulatury, więc jest numerem jeden z rynku, jeśli chodzi o ekologiczny surowiec do ocieplania domu. W badaniu UBP celuloza otrzymała 427 punktów, stając się substancją najbardziej przyjazną środowisku. To, co jest istotne i może uspokoić twój niepokój to to, że celuloza izolacyjna nie jest łatwopalna. Producent specjalnie obrabia celulozę z użyciem wyselekcjonowanych środków solnych, które impregnują substancję. Celuloza więc nie pali się, a jedynie zwęgla, przez co nie rozprzestrzenia ognia. Dodatkowo celuloza chroni też dom przed zawilgoceniem i nie traci przez wodę swoich właściwości.

Ocieplanie celulozą – na czym to polega?

Dotychczas najczęściej wybieraną formą ocieplania była wełna mineralna (najczęściej spotykana w formie rolek, które potem rozwija się i dzieli na odpowiednio duże części) i styropian. Jednak te obie formy izolacji mają swoje wady i przez to, że są w formie bloków, trudno jest nimi perfekcyjnie ocieplić budynek. Nierzadko zdarza się, że pojawiają się tzw. mostki termiczne. Jest to przestrzeń w ścianie, która nie jest izolowana i nawet jeśli są to cienkie przerwy, to mogą one zmniejszyć komfort cieplny budynku nawet o 30%. Ocieplanie celulozą jest o tyle wygodne, że surowiec nie jest wykładany, tak jak to jest w przypadku wełny mineralnej, a jest wdmuchiwany w ścianę. Do izolacji celulozą potrzebny Ci będzie jednak specjalistyczny sprzęt tzw. agregat nadmuchowy. Wełnę celulozową wkłada się w odpowiednią dyszę i maszyna przez rurę w ścianie z dużą siłą wydmuchuje celulozę do środka. Taka forma izolacji sprawia, że produkt lepiej przylega do ściany budynku i dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc, minimalizując możliwość powstania mostka termicznego, a przez to uzyskać lepszy współczynnik ocieplenia i dźwiękoszczelności. Przez ten nietypowy sposób montażu celuloza zyskuje swoje optymalne właściwości, które trudno byłoby uzyskać inną metodą.

Wełna celulozowa – ekologiczny ewenement

Celuloza jako materiał izolacyjny została pierwszy raz zastosowana już na początku XX wieku. Jest idealny jako samodzielna forma ocieplania ścian, ale także perfekcyjnie nadaje się do docieplania i poprawy komfortu cieplnego. Co może wydawać się nietypowe to to, że piankę celulozową wykorzystuje się też przy ocieplaniu starych kościołów, kamienic lub pałaców. Choć ocieplanie celulozą nie jest najtańszym sposobem izolacji na rynku, to na pewno jest jednym z bardziej opłacalnych. Celuloza w przeciwieństwie do wełny mineralnej po latach nie traci w takim stopniu swoich właściwości, więc na dłuższą metę bardziej opłaca się zapłacić więcej za montaż pianki celulozowej, niż wymienić ją na inne rodzaje izolacji. To, co jeszcze wyróżnia ocieplanie celulozą to to że można nią ocieplić nie tylko wewnętrzne ściany, ale także poddasze i dach.

Wady i zalety użycia celulozy w budownictwie

Osoby, które nie wiedzą, czy zdecydować się na izolację celulozą poszukują rzetelnych informacji, które pomogą im dokonać wyboru. Tutaj zamieścimy podsumowanie wad i zalet użycia celulozy w budownictwie.

Zalety:

– Celuloza jest takim materiałem, który efektywnie działa, zapobiegając powstawaniu mostków termicznych,

– Celulozą można ocieplić nie tylko proste ściany. Ta izolacja termiczna jest na tyle uniwersalna, że można jej używać również do ocieplenia dachu, poddasza czy stropu,

– Jest odporna na wilgoć, dzięki czemu nie potrzeba używać innych materiałów izolacyjnych,

– Cechuje ją wysoka ognioodporność, dzięki czemu może być wykorzystywana w budynkach drewnianych,

– Celuloza chroni środowisko. Powstaje z recyklingu, a jej produkcja nie wpływa negatywnie na klimat,

– Celuloza dzięki impregnacji jest odporna na biodegradację, co sprawia, że nie pojawia się na niej pleśń czy inne grzyby,

– Jest bezpieczna dla zdrowia, jest bezzapachowa i nie wydziela żadnych substancji, które mogłyby prowadzić do różnych chorób np.: astmy,

– Jest produktem dobrze trzymającym ciepło, a także dobrze wygłusza dźwięki.

Wady:

– Wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, który z reguły jest droższy,

– Przez to, że celuloza jest w formie sypkiej, istnieje prawdopodobieństwo, że wysypie się przez nieszczelności,

– Dodatkowo, jeśli wykonawca zlecenia jest niewprawny, to przy wdmuchaniu większej ilości celulozy może zrobić wybrzuszenie w ścianie.

Ewidentnie zalety przeważają nad wadami. A jeśli chcemy upewnić się, że montaż izolacji termicznej w naszym wymarzonym domu przebiegnie bez przeszkód, należy postawić na specjalistów. Zmniejszy nam to ilość stresu i złości, które zawsze pojawiają się podczas takich przedsięwzięć jak budowa domu.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Mamy nadzieję, że temat ocieplania celulozą jest Ci już zdecydowanie bliższy. Zapraszamy do sprawdzenia innych naszych publikacji oraz do zapoznania się z naszą ofertą.

Pozdrawiamy
Zespół Eko-Izolacje

Call Now Button
Facebook Youtube