Wielu właścicieli domów prywatnych boryka się z problemem kun żyjących na poddaszu. Zwierzęta te niszczą konstrukcje, powodują nieprzyjemne zapachy, a nocą hałasują, walcząc o terytorium. Trzeba przyznać, że kuny na poddaszu czują się doskonale, uwielbiają takie suche i ciepłe miejsca. Ale nie tylko, dlatego. Otóż te zwierzęta (co by nie mówić piękne) cenią sobie łatwość wykorzystania do budowy gniazd materiał izolacyjny (np. wełne mineralną). Należy temu zapobiegać, ponieważ zniszczenia mogą się nasilać i wiązać z poważnymi kosztami. Zapraszamy do sprawdzenia naszej publikacji, gdzie wyjaśniany, temat z zakresu kuna na poddaszu. 

Jakie szkody wyrządza kuna na poddaszu?

Kuna na poddaszu sieje spustoszenie i to w pełnym tego słowa znaczeniu:

  • Zrywają instalacje i kable
  • Niszczą izolację budynku
  • Przynoszą do domów żywność, czyli gryzonie, gołębie, owoce i różnego rodzaju śmieci (które gnijąc bardzo brzydko pachną)
  • Pozostawiają na poddaszu cuchnące odchody.

Jak przeciwdziałać niszczycielskiej sile kun na poddaszu?

Trzeba pamiętać, że kuna należy do zwierząt pod ochroną i dlatego trzeba podejmować odpowiednie kroki w celu jej wypłoszenia. Niestety te zwierzęta bardzo często wybierają poddasze, które traktują, jako swój własny teren i zakładają gniazda w materiale termoizolacyjnym pod dachem. Kuny na poddaszu gryzą termoizolację i tworzą się mostki termiczne. Kuna może również zerwać folię dachową i gryźć kable. Należy mieć świadomość, że walka z kuną gniazdującą w domu nie należy do najłatwiejszych.

Standardowe metody – pułapki na kuny

Najczęściej stosowaną metodą są pułapki, w które zwierzęta są wabione, a po złapaniu wynoszone z domu. W takim wabiku wiele osób umieszcza surowe jajko, które kuny uwielbiają. Ustawiając taką pułapkę należy pamiętać, aby ani sprzętu, ani przynęty nie dotykać gołymi rękami, ponieważ zwierzęta mają doskonały węch i są bardzo inteligentne. Jeśli tylko zwąchają zagrożenie, nie wpadną w pułapkę. Wszystko należy robić w rękawiczkach. Warto pozostawać pułapkę na kilka dni, aby zwierzę się do niej przyzwyczaiło. Dopiero, gdy Państwo zauważycie, że jedzenie znika, można ją odblokować. Po schwytaniu kuny na poddaszu należy wypuścić ją na wolność.

Urządzenia i środki odstraszające kuny na poddaszu

Ostatnio bardzo popularne są dźwiękowe urządzenia odstraszające. Emitują głośny sygnał, gdy zwierzę zbliża się do czujnika. Jest to dobre, jeżeli jeszcze kuna nie osiedliła się na poddaszu na dobre. Niektóre urządzenia na kuny na poddaszu generują dźwięki, jakie wydaje borsuk, którego kuny bardzo się boją. Niestety kuna szybko zdaje sobie sprawę, że dźwięk jest powtarzalny i przez to nienaturalny. Repelenty aromatyczne w postaci aerozoli, również są wykorzystywane do odstraszania kun. Najczęściej właściciele domów spryskują miejsca, którymi przedostają się kuny.

Skuteczne metody zapobiegania wtargnięciu kuny na poddasze

Zawsze najlepiej jest zapobiegać problemom. Jeśli chodzi o kuny, najlepszym sposobem jest wysokiej jakości izolacja dachu. Wszystkie okna i otwory na strychu należy zabezpieczyć siatką na tyle gęstą, aby drapieżnik nie mógł się przez nią prześlizgnąć. Warto też komplikować dostęp kun na poddasze, owijając rynny np. drutem kolczastym. Należy dokładnie przemyśleć wybór materiału do izolacji dachu. Spieniony styropian i wełna mineralna nie stanowią dużej przeszkody dla kun, stosunkowo łatwo tworzą szlaki komunikacyjne. Dobrym wyborem jest  wykorzystanie technologii wdmuchiwania izolacji, która jest odporna na działanie kun oraz innych zwierząt.

Zobacz także: Ocieplenie celulozą – rewolucja w świecie izolacji. 

Jesteśmy firmą, która zajmuje się dokonywaniem poprawek izolacji, zniszczonej właśnie przez kuny. Najczęściej taka izolacja była wykonana niepoprawnie lub była cienka i uległa uszkodzeniu. Jak radzimy sobie z zabezpieczaniem poddasza przed kunami? Przede wszystkim wymieniamy uszkodzoną przez kuny izolacje i dokonujemy napraw membrany, wykorzystując do tego celu wełnę celulozową. Nasze działania są gwarancją, że kuna nie będzie już chciała zasiedlać Państwa poddasza.

Na czym polega technologia wdmuchiwania izolacji?

Nasza firma Eko-Izolacje ma do zaoferowania wysoce skuteczną metodę naprawy izolacji termicznej. Aby to wykonać przeprowadzamy badanie termowizyjne, dzięki temu zostają wykryte wszystkie mostki cieplne znajdujące się w izolacji. Mając pełną wiedzę o szkodach wyrządzonych przez kuny na poddaszu przystępujemy do działania. A mianowicie korzystając z profesjonalnego urządzenia wdmuchujemy materiał izolacyjny, w postaci granulatu celulozy, który oprze się zębom i pazurom sprytnych zwierząt. Celuloza efektywnie wypełni wszelkie ubytki, dzięki czemu termoizolacja będzie szczelna. Ale dla uzyskania stu procentowej pewności wykonamy badanie szczelności Państwa poddasza. Celuloza ma wiele zalet, dlatego jest wykorzystywana do zapewnienia izolacji cieplnej a mianowicie posiada właściwości pochłaniania i oddawania wilgoci z powietrza. Co to oznacza dla poddasza? Nie pojawi się   wilgoć i pleśń.

Jest to metoda nie tylko wysoce skuteczna i zabezpieczająca przed niszczycielskim działaniem kun, ale również ekonomiczna. Korzystając z naszych usług unikniecie Państwo ponoszenia dużych kosztów na całkowitą wymianę izolacji poddasza. Uszczelnienie pozwoli nie tylko pozbyć się kun z poddasza, ale także uniknąć jego nadmierne przegrzania w czasie letnich upałów i wychłodzenia w czasie jesienno-zimowym. Ważne! Dodatkowym bonusem tej metody naprawczej jest znaczne wzmocnienie izolacji akustycznej. Korzyścią będzie także energooszczędność, niższe rachunki za prąd i szybki czas wykonania usługi. Potrzebujemy jednego, góra dwóch dni do przeprowadzenia docieplenia metodą wdmuchiwania celulozy. Państwa dom pozostawimy w nienaruszonym stanie, nie będziemy rozbierać żadnego z jego elementów a poddasze pozostawimy czyste i wolne od kun. Tak nawiasem mówiąc, kuny nie lubią celulozy, więc będą omijały poddasze Państwa domu z daleka.

Zapraszamy Państwa do współpracy, jeżeli zaistnieje potrzeba naprawy termoizolacji, służymy swoją pomocą i doświadczeniem. Wykonujemy prace w nowym i starym budownictwie, skutecznie usuniemy mostki termiczne i wprowadzimy materiały, które zatrzymają ciepło.

Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Mamy nadzieję, że obecnie kuna na poddaszu nie będzie dla Ciebie pojęciem na które nie znasz rozwiązania. Zachęcamy do sprawdzenia naszych innych publikacji i sprawdzenia naszej oferty.

Pozdrawiamy
Eko-Izolacje Warszawa

Call Now Button
Facebook Youtube