Kuna domowa nie jest dobrym gościem

Kuna to zwierzę, które mierzy około 50 cm długości, ma brązowe futro i doskonałe predyspozycje, aby dostać się na twoje poddasze. Taki gość to nic przyjemnego, nie warto więc pozwalać mu zostać na dłużej. Kuna doskonale się wspina, na co pozwalają jej silne łapy. Ma również ostre zęby, a to wszystko sprawia, iż bez większego problemu dostaje się na poddasza domów. Takie miejsce jest dla niej idealne, ponieważ jest tam ciepło i bezpiecznie. Kuna na poddaszu to gwarancja hałasu, brudu i zniszczenia. Jak pozbyć się kuny z poddasza? – odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule poradnikowym.

Czego spodziewać się po kunie na poddaszu?

Fakt, iż na poddaszu domu zamieszkała kuna można dosyć łatwo rozpoznać. Nie są to bowiem ciche zwierzęta, jeśli wybrała właśnie twoje poddasze, na pewno zaobserwujesz to dzięki:

  • Hałasowi – kuny są bardzo ruchliwe. Biegają, skaczą i wciskają się w szczeliny. Jeśli słyszysz charakterystyczne piski możesz być niemal pewien, iż masz do czynienia z większą ilością tych zwierząt. Komunikują się właśnie poprzez wydobywanie dźwięków przypominających piski, których nie da się nie usłyszeć.
  • Zanieczyszczeniom – kuny nie należą także do zwierząt, które dbają o porządek. Często zdarza im się pozostawiać w miejscu swojego przebywania resztki pokarmu. Co jedzą kuny? – żywią się gryzoniami, nietoperzami i żabami. Zapach resztek takiego pochodzenia nie jest przyjemny, roznosi się naprawdę szybko. Poza tym część strychu to także miejsce do załatwiania potrzeb fizjologicznych, co również na pewno odczujesz.
  • Niszczeniu – w tej kwestii mowa głównie o izolacji, która na pewno nie pozostanie w nienaruszonym stanie po spotkaniu z kuną. Te zwierzęta sprawnie radzą sobie z przegryzaniem, co prowadzi do zniszczonych kabli, foli dachowej i innych ważnych elementów każdego budynku.

Jeśli więc zauważyłeś podobne zdarzenia, możesz być przekonany, iż na twoim strychu zagościła kuna. Warto zadziałać szybko, aby poziom zniszczeń był jak najmniejszy.

Jak pozbyć się kuny z poddasza?

Każdy kto ma już pewność, iż część jego domu została zagarnięta przez te zwierzę zastanawia się jak pozbyć się kuny z poddasza. Sposobów jest kilka, jednak doprowadzenie do ucieczki nieproszonego gościa może okazać się trudne. Są to inteligentne zwierzęta, które nie tak łatwo odstraszyć. Jeśli posiadasz kota albo psa i myślisz sobie, iż ten temat nie jest ci straszny, niestety muszę cię rozczarować. Kuny przeważnie nie boją się zwierząt, które przebywają w domu. Jeśli natomiast posiadasz psa, warto pozwolić mu biegać swobodnie po ogrodzie. To na pewno sprawi, iż prawdopodobieństwo pojawienia się kuny na poddaszu będzie dużo mniejsze. Naturalni przeciwnicy to także wilki i lisy, o ile nietrudno o obecność tych zwierząt w mniej zatłoczonych miejscach, o tyle w mieście przeważnie nie można liczyć na ich towarzystwo i pomoc w odpędzeniu kuny.

Co więc zrobić z kuną?

Ufamy, że mimo wszystko lubisz zwierzęta i żadnemu nie chcesz świadomie zrobić krzywdy. Warto więc zastosować takie metody, dzięki którym kuna zniknie z poddasza, ale jednocześnie nie wydarzy się jej nic złego. Jeśli szukasz  sposobu, jak pozbyć się kuny z poddasza, oto lista:

    • Żywołapka – mogą mieć różne wielkości i kształty, jednak ich działanie jest w większości przypadków takie samo. Tego typu sprzęt to coś w rodzaju specjalnej klatki, która zaraz po wejściu zwierzęcia do środka zamyka się nie robiąc mu żadnej krzywdy. Aby prawidłowo ją zastosować, należy umieścić na tacy zanętowej jakiś przysmak, który zachęci kunę do wejścia do środka aby go zdobyć. Wówczas żywołapka zamyka się, uniemożliwiają zwierzęciu wydostanie się, a ty możesz przewieźć ją w
      odpowiednie miejsce i wypuścić daleko od swojego domu. Zanętę warto umieszczać w rękawicy, aby nie pozostawiać ludzkiego zapachu, przez który zwierzę może nie chcieć wejść do środka. Jakie przysmaki umieścić na tacy? – mogą to być jaja kurze, mięso albo zanęta, która została stworzona specjalnie do tego celu. Takie żywołapki można kupić w sklepach internetowych.
    • Odstraszacz – na rynku jest wiele dostępnych modeli. Różnią się rozmiarem, sposobem montażu jednak wszystkie działają podobnie. Taki sprzęt emituje ultradźwięki, które są bardzo nieprzyjemne dla kuny. Dzięki dźwiękom wydawanym przez odstraszacz, kuna nie będzie w stanie przebywać w jego pobliżu. Najlepiej kupić taki, który emituje zmienne dźwięki, dzięki czemu jest również wysoce skuteczny. Taki sprzęt także można zakupić korzystając z oferty sklepów internetowych.
  • Środek na kuny – czyli preparat, najczęściej w formie płynu, którego zadaniem jest odstraszać tego typu gości. Sukces tkwi w zapachu, który jest bardzo nieprzyjemny dla kun i skutecznie je odstrasza. Zabieg pokrywania powierzchni preparatem należy powtarzać co kilka tygodni. Można spryskać nim nie tylko powierzchnie, ale również kable.

To kilka prostych odpowiedzi na to, jak pozbyć się kuny z poddasza. Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać, niż później próbować wypłoszyć niechcianego lokatora. Dlatego środki takie jak preparaty zapachowe czy urządzenia odstraszające, warto zapewnić przed pojawieniem się problemu.

Uszkodzenia – czyli co robić po pozbyciu się problemu?

Jeśli już uda ci się pozbyć nieproszonego gościa, możesz być pewien, że powstały w miejscu jej pobytu uszkodzenia. Trzeba je niewątpliwie naprawić, aby budynek wciąż był funkcjonalny i w dobrym stanie. Pamiętaj, iż kuna potrafi wyrządzić wiele szkód nie tylko na poddaszu. Może także niszczyć ogród, uszkodzić elementy w samochodzie. W szczególności trzeba zwrócić uwagę na kable, ponieważ to one często zostają zniszczone przez te uciążliwe zwierzęta.

W kwestii naprawy zniszczeń warto udać się do fachowców , którzy cieszą się dobrą opinią i świadczą najwyższy poziom usług. Przykładem takiej oferty jest firma Eko-izolację, z którą możesz zapoznać się klikając tutaj. Na stronie czytam, iż można naprawić izolację zniszczoną przez kunę, bez konieczności jej całkowitej wymiany. Można więc odetchnąć z ulgą. Jak odbywa się cały proces? – najpierw przeprowadzane są badania termowizyjne, aby namierzyć zniszczenia wyrządzone przez kuny. Następnie poprzez użycie specjalnego sprzętu fachowcy wdmuchują materiał izolacyjny wypełniając ubytki. Później weryfikację szczelności poddasza, co daje pewność, iż cel został osiągnięty. Do izolacji i ocieplenia wykorzystywane są granulaty celulozy albo wełny mineralnej. Technologia wdmuchiwania to sposób tani i skuteczny, a przecież o to głównie chodzi.

Call Now Button
Facebook Youtube