Zbyt wysokie rachunki za ogrzewanie, stanowią nierzadko efekt niewłaściwego zabezpieczenia budynku pod względami termicznymi. Nieszczelności na strychu mogą być powodem, dla którego zbierane w środku domu ciepło ucieka łatwo na zewnątrz. Jeśli zadbamy o poprawę termoizolacji, możemy liczyć na spore oszczędności. Ze względów ekonomicznych, korzystna może być także dobrze przeprowadzona izolacja termiczna podłogi na legarach. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, którego tematyką przewodnią będzie właśnie izolacja termiczna podłogi.
Izolacja termiczna podłogi na legarach – Jak ocieplić podłogę?
Chociaż przeprowadzanie procesu ocieplenia podłogi możliwe jest do samodzielnego wykonania, dobrze będzie przemyśleć kwestię skorzystania z usług doświadczonej firmy. Podjęcie się takiego zadania przez niezbyt doświadczoną osobę może być przyczyną wielu nieprzewidzianych problemów, a sam rezultat nie za każdym razem będzie w pełni satysfakcjonujący. Poza tym do właściwie wykonanego ocieplenia, konieczne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi, które nie każdy ma we własnym domu.
Ocieplanie podłogi na legarach metodą wdmuchiwania izolacji
Zimne podłogi nie są niestety zmorą wyłącznie domów powstałych kilkanaście albo też kilkadziesiąt lat temu. Dosyć często do firm wykonujących ocieplenia, zgłaszają się również właściciele nowych domów. Zastosowanie surowców mających zbyt niską jakość bez właściwych atestów dopuszczających do zastosowania w przemyśle budowlanym, daje o sobie znać dosyć szybko. W dużej mierze przyczyną tego typu kłopotów, jest także niezbyt dokładne wykonanie izolacyjnej warstwy. Niskie ceny usług układania mat zrobionych z wełny i co za tym idzie również i pośpiech w wykonaniu to bardzo łatwa droga do poniżej występujących problemów. Niestety musimy się liczyć z faktem, iż koszty ewentualnych napraw w przyszłości, mogą być jeszcze wyższe, aniżeli wykonanie izolacji w pierwszych fazach budowy.
Ocieplanie podłogi metodą wdmuchiwania celulozy
Wtryskiwanie i wdmuchiwanie celulozy pod ciśnieniem, umożliwia skuteczne uszczelnianie nawet i bardzo trudno dostępnych lokalizacji. Dzięki temu możemy ograniczyć występowanie w budynku liniowych i punktowych termicznych mostków, które stanowią przyczynę strat w zakresie energii cieplnej. Ponadto nie musimy się także obawiać celulozy wdmuchiwanej w zamknięte szczelnie przegrody. Właściwy poziom zagęszczenia sprawi, iż surowiec na stałe pozostanie w miejscu, gdzie był aplikowany.
Jeżeli zastosuje się otwarty nadmuch na płaską powierzchnię, taką jak chociażby podłoga, trzeba zawsze uwzględniać kilkuprocentowe osadzanie się izolującego materiału. Ze względu na powierzchnię, docieplenie podłogi może potrwać na ogół nie więcej, aniżeli jeden dzień. Zatem takiego typu prace nie są nazbyt uciążliwe dla osób zamieszkujących budynek i ich sąsiadów. Celem uszczelnienie izolacji, wystarczy wykonanie otworów mających średnicę przynajmniej kilku centymetrów. Dzięki temu nie ma konieczności zrywania całej podłogi.
Wełna celulozowa – jakie są jej plusy?
Surowiec ten jest przetwarzany na granulat, który z kolei stosuje się w czasie ocieplenia z zastosowaniem techniki wdmuchiwania. Biorąc pod uwagę jego pozytywne cechy, stanowi on najczęstszy wybór w czasie przeprowadzania takiego typu prac.
Wełna celulozowa powstaje dzięki przetworzeniu papieru w specjalnym młynie. Po tym, jak zostaną usunięte wszelakie elementy metalowe, które mogłyby być umiejscowione na makulaturze, jest on poddawany procesowi rozdrobnienia. Wymieszanie go razem z właściwie dobranymi substancjami, takimi jak chociażby kwas borny sprawi, iż wełna uzyska właściwości odpowiedzialne za zwalczenie szkodników, grzybów i pleśni. Jakimi jeszcze właściwościami odznacza się wełna celulozowa mającą formę granulatu?
- jest uodporniona na działanie ognia,
- odznacza się dość niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, dlatego ma dobrą izolacyjność termiczną,
- posiada dużą odporność na działanie wilgoci,
- tworzy dość szczelną osłonę przed wiatrem.
Izolacja termiczna podłogi na legarach – czy warto skorzystać z usług profesjonalistów?
Najlepszą odpowiedzią na pytanie ,,w jaki sposób ocieplić podłogę?”, będzie: dzięki dobraniu odpowiedniej metody. Dzisiaj jednym z częściej stosowanych rozwiązań, jest wdmuchiwanie termicznej izolacji. Metoda ta stanowi niemalże stuprocentową gwarancję osiągnięcia sukcesu i spektakularnych rezultatów. Odpowiednio wykonane ocieplenie pozwoli na znaczne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie budynku, utrzymywanie odpowiedniego poziomu temperatury w pomieszczeniach, jak i zapobiegnie pojawianiu się grzybów i wilgoci na ścianach.
Do pozytywnych efektów ocieplenia podłogi, należy zaliczyć chociażby: eliminację ewentualnych strat ciepła, jak i zabezpieczanie budynków przed dostawaniem się do nich chłodniejszego powietrza. Niemniej, żebyśmy mogli odczuwać wszystkie plusy wykonania takiego procesu w swoim domu, konieczne stanie się wybranie sprawdzonego i solidnego przedsiębiorstwa, które podejmie się takiego zadania. Wdmuchiwanie granulatu wykonanego z celulozowej wełny, możliwie staje się tylko dzięki użyciu specjalnego sprzętu, który posiadają wyłącznie specjaliści.
Właściwe przeprowadzenie prac, nie będzie także możliwie bez uprzedniego wykonania badania kamerą termowizyjną najwyższej jakości. Takie badanie pomoże w ustaleniu, w których lokalizacjach jest konieczne docieplenie. Dokładne określanie punktów, możliwie jest do przeprowadzenia w grzewczym sezonie i zwiększa też efektywność, jak i umożliwia skuteczne ograniczanie start ciepła.
Żeby umieszczona pod podłogą granulowana wełna, zyskała możliwość odpowiedniego działania, musi ona zostać wdmuchana w spójny sposób, dzięki temu utworzy się jednolita warstwa izolacyjna. Ewentualne przerwy między wybranymi elementami spowodują więcej problemów, aniżeli pożytku, dlatego tak istotne staje się dokonanie wyboru specjalistycznej firmy wykonującej ocieplenia. To również oszczędność naszego czasu, ponieważ wykwalifikowany pracownik doprowadzi cały proces do końca w szybszym tempie, aniżeli amator.
Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć temat izolacji termicznej podłogi. Zachęcamy do sprawdzenia naszych realizacji oraz innych publikacji.
W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu.
Życzymy ciepłych dni i nocy.