Stropodach jest elementem konstrukcji budynku o znaczącym wpływie na komfort termiczny w jego wnętrzu. Zimą pozwala ograniczyć utratę ciepła przez dach, a latem – zapobiega nadmiernemu przegrzewaniu, regulując temperaturę. 
Zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku dzięki obniżeniu rachunków za ogrzewanie możemy uzyskać poprzez izolację i docieplenie stropodachów. Warto przy tym sięgać po ekologiczne metody, takie jak wdmuchiwanie izolacji. Dzięki temu unikamy niekorzystnego wpływu na środowisko, jednocześnie przedłużając żywotność konstrukcji dachowej. Zapraszamy do sprawdzenia wpisu, gdzie szczegółowo omówimy temat pod nazwą docieplenie stropodachów. 

Czym jest stropodach?

Mianem stropodachu określa się strop znajdujący się nad ostatnią kondygnacją budynku, spełniający rolę dachu płaskiego. Tym, co wyróżnia stropodach jest brak poddasza. Zalicza się do nich również tarasy znajdujące się nad pomieszczeniami. Współcześnie w budownictwie wykorzystuje się dwa typy stropodachów:

Stropodach wentylowany 

sześciowarstwowy, stosowany w trakcie budowy budynków mieszkalnych. Strop jest w nim warstwą konstrukcyjną, na którą nad pomieszczeniami, w których duże jest nasycenie parą wodną kładziona jest paroizolacja wykonana z folii oraz papy. Następnie kładzie się termoizolację z celulozy lub wełny mineralnej, nad którą tworzona jest przestrzeń powietrzna (wentylowana lub odpowietrzana). Następnie znajduje się warstwa konstrukcyjna z korytkowych płyt żelbetowych lub panwiowych, układanych na specjalnych, ażurowych ściankach, na najwyższym stropie.

Stropodach pełny 

wykonywany w budownictwie przemysłowym. W tym typie stropodachu rolę warstwy konstrukcyjnej może pełnić strop lub inny element nośny dachu, na przykład trapezowa blacha fałdowa. Na nią kładzie się warstwę paroizolacji oraz termoizolacji. Na samym końcu kładzie się pokrycie dachowe wykonane z membrany PCV, a następnie papę. 

Docieplenie stropodachów – dlaczego warto?

Inwestycja w odpowiednią izolację oraz ocieplenie przekłada się w bezpośredni sposób na temperaturę i mikroklimat panujące wewnątrz pomieszczenia, a co za tym idzie – zużycie energii przeznaczonej na ogrzewanie lub klimatyzację. Ważne jest, by niezależnie od tego, czy budujemy dom lub dokonujemy jego modernizacji, zastosować metodę, która będzie trwała, efektywna i ekologiczna.

Na tle tradycyjnych metod docieplenia stropodachów wyróżnia się tutaj wdmuchiwanie izolacji termicznej, które jest bezpieczną dla środowiska opcją, dającą wieloletnią gwarancję satysfakcji. 

W metodzie tej materiał izolacyjny, którym najczęściej jest wełna skalna lub szklana, rozdrabniany jest w specjalnej maszynie, a następnie wdmuchiwany przy pomocy węża. Ten sposób montażu cechuje wykorzystanie specjalnych dysz, dzięki którym wełna transportowana jest nawet do najmniejszych szczelin. Dzięki takiemu działaniu izolacja jest wykonana dokładnie i bez pozostawienia pustych przestrzeni. 
Wełny te różnią się między sobą przede wszystkim gęstością materiału, jednak obydwa rodzaje mają podobne zalety:

 – nie wymagają konserwacji,
 – nie absorbują wilgoci z otoczenia,
 – są materiałem przyjaznym dla środowiska naturalnego,
 – są odporne na działanie szkodników,
 – mogą pełnić także funkcję izolatora akustycznego. 

Docieplenie stropodachów – Co na to eksperci?

Jak wskazują eksperci firmy Eko-Izolacje metoda ta może być wykorzystywana nie tylko w dociepleniu stropodachów, ale również poddaszy, przestrzeni nad sufitami podwieszanymi, ścianek działowych oraz innych, trudno dostępnych miejsc w budynkach: mieszkalnych, przemysłowych, halach produkcyjnych, chłodniach i wielu innych obiektach.

Docieplenie stropodachów zero waste

Oprócz wełny wykorzystywany bywa także granulat celulozowy, pozyskiwany z papieru gazetowego. Proces ten nie wymaga dużych nakładów energii. Jako metoda wykorzystująca odpady, doskonale wpisuje się w będący podstawą współczesnego myślenia ekologicznego nurt zero waste. 
Wykorzystanie granulatu celulozowego do ocieplenia stropodachu pozwala zapobiegać rozwojowi potencjalnie chorobotwórczych grzybów i pleśni. Dodatkowo tego rodzaju izolacja jest odporna na działanie ognia i tworzy nie sprzyjające środowisko dla wszelkiego rodzaju gryzoni tj. kuny.

Wdmuchiwanie izolacji – zalety

W metodzie, jaką jest docieplenie stropodachów poprzez wdmuchiwanie izolacji termicznej, materiał izolacyjny umieszczany jest na miejscu w formie sypkiej. Można tutaj wybierać między opisanym granulatem wełny mineralnej, celulozą, ale również i styropianem. 
Przed rozpoczęciem prac zawsze dokonuje się specjalistycznej wizji z wykorzystaniem aparatury przeznaczonej do badań termograficznych. Pozwala to na precyzyjne wskazanie miejsc, które wymagają docieplenia, ocenić stan budynku oraz zakres, w jakim ostatecznie będą przeprowadzone prace. Z tego powodu jest to rozwiązanie szczególnie korzystne w przypadku budynków poddawanych modernizacji.

Dodatkowo wizja pozwala dobrać najlepszy w danym przypadku rodzaj docieplenia, a także jego grubość. Dzięki takiemu działaniu praktycznie wyeliminowane zostają miejsca, będące przyczyną głównych strat ciepła w budynku. 
Co ważne, wdmuchiwanie izolacji może być z powodzeniem wykonywane zarówno w trakcie budowy, w budynkach w stanie surowym zamkniętym, jak i podczas modernizacji tych, które są aktualnie użytkowane. 

Docieplenie stropodachów – Ekoizolacje Warszawa

Liczne opinie klientów firmy Eko-Izolacje, docieplenie stropodachów metodą wdmuchiwania izolacji termicznej jest szybkie i efektywne oraz nie generujące niepotrzebnych kosztów. Warto nadmienić, że przeprowadzanie prac dociepleniowych nie wymaga demontażu takich elementów jak płyty kartonowo-gipsowe. Przeprowadzane prace stwarzają możliwość reperacji, dzięki czemu nie ma konieczności przeprowadzania dużego, towarzyszącego remontu, umożliwiając tym samym dokonanie dużych oszczędności. Ponadto wykonywanie izolacji poprzez wdmuchiwanie materiału nie wiąże się z powstawaniem odpadów, jak również nie wymaga miejsca do składowania potrzebnych materiałów. Również to wpływa na wpisywanie się tej metody w nurt zero waste.

Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Mamy nadzieję, że udało nam się w łatwy i zrozumiały sposób, przedstawić temat zgadnienie pod nazwą docieplenie stropodachów. W razie wątpliwości lub potrzeby uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do naszej zakładki oferta lub do bezpośredniego kontaktu.

Call Now Button
Facebook Youtube