W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na wykonanie badania termowizyjnego budynku. To metoda, która pozwala na bardzo skuteczne sprawdzenie izolacyjności cieplnej budynku. Źródeł ciepła, instalacji wewnętrznych i zewnętrznych, miejsc nieszczelnych, przez które ciepłe powietrze może uciekać czy zawilgoconych przegród. Badanie kamerą termowizyjną może pomóc nam zadbać o niższe rachunki i ekologię, dlatego warto je rozważyć. Zapraszamy do wpisu na temat badań kamerą termowizyjną. 

Na czym polega badanie kamerą termowizyjną?

Kamera termowizyjna pozwala na zarejestrowanie ciepła emitowanego przez wszystkie obiekty – wychwytuje fale elektromagnetyczne z zakresu podczerwieni i przekształca je w widoczny dla ludzkiego oka obraz. Ma on formę barwnych, tęczowych plam, które sygnalizują zimne i ciepłe miejsca w budynku. Najcieplejsze obszary są pomarańczowe i czerwone. Zimne kolory – w odcieniach zieleni i błękitów sygnalizują niższe temperatury. W ten sposób powstaje cyfrowy obraz, który może zostać zapisany w formie nagrania lub zdjęcia czy wydrukowany, który pozwala na znalezienie dróg, którymi ciepło może uciekać z domu. Gdy dom jest właściwie izolowany,  badanie wykaże różnicę między temperaturami wewnątrz i na zewnątrz, a strefy wokół okien, dróg wentylacyjnych i ścian zewnętrznych będą wychłodzone – w niebieskich i zielonych barwach. W przeciwnym wypadku czerwony i pomarańczowy kolor wskaże strefy ucieczki powietrza. W ten sposób można precyzyjnie wskazać miejsca, które muszą zostać docieplone lub uszczelnione.

Kiedy warto zdecydować się na wykonanie badania termowizyjnego?

Badanie kamerą termowizyjną warto zlecić przede wszystkim w momencie, gdy wybudowaliśmy nowy dom. Nawet jeśli projekt był w założeniu ekologiczny i energooszczędny, podczas prac budowlanych coś mogło pójść nie tak. Na przykład wykonawcy dopuścili pewnych zaniedbań, przez co powstają mosty powietrzne, którymi ciepło wydostaje się na zewnątrz. Dobrym pomysłem może być sprawdzenie ocieplenia dachu – w takim przypadku badanie warto zlecić zaraz po ociepleniu połaci, zanim jednak wełna zostanie zasłonięta od strony poddasza. 

Badanie termowizyjne warto wykonać również w już zamieszkanych, a nawet starszych budynkach. Diagnostyka cieplna budynków może być bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy czujemy, że ciepło może uciekać na zewnątrz domu, obawiamy się, że okna czy instalacje są nieszczelne, albo po prostu – szukamy sposobów na to, by obniżyć koszty ogrzewania. Dobrym pomysłem będzie przeprowadzenie diagnostyki cieplnej przed remontem lub ociepleniem budynku. Oczywiście, wiąże się to z kosztami, jednak w dłuższej perspektywie czasu może przełożyć się na znaczne oszczędności.

Najlepsza pogoda na badanie kamerą termowizyjną

Należy pamiętać przy tym, że aby wyniki badania kamerą termowizyjną mogły być miarodajne, powinno ono zostać przeprowadzone w dniu, gdy temperatura na zewnątrz jest znacznie niższa niż w mieszkaniu – najlepiej, gdy różnica jest większa niż 15 stopni Celsjusza. Powinniśmy zaplanować je odpowiednio wcześniej, uwzględniając prognozę pogody. Dobrze, by warunki na zewnątrz pozostawały stabilne w przeciągu dwóch-trzech dni przed badaniem. Czynnikiem, który może utrudniać dokonanie rzetelnych pomiarów jest silny wiatr, którego prędkość przekracza 2/m na sekundę. Może on powodować dodatkowe wychładzanie ścian, co zamaskuje miejsca, przez które ucieka ciepło.

Kamera termowizyjna może z powodzeniem rejestrować obraz zarówno w dzień, jak i w nocy. Badanie wykonuje się w momencie, gdy ogrzewanie w domu jest włączone i pomieszczenia zdążyły się już nagrzać, w przeciwnym wypadku obraz z kamery będzie nieczytelny.

Badanie kamerą termowizyjną w Warszawie – jak zamówić?

Obecnie na  rynku jest coraz więcej firm, które oferują badanie kamerą termowizyjną w Warszawie. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z oferty, która obejmuje zarówno diagnostykę, jak i późniejsze wykonawstwo – ocieplenie budynku. Możemy skontaktować się z pracownikami firmy telefonicznie i opowiedzieć o tym, w jakim celu ma zostać wykonane badanie. Jakie pomieszczenie powinno zostać sprawdzone i co najbardziej nas interesuje. Specjaliści na tej podstawie dobiorą odpowiedni rodzaj kamery termowizyjnej (odpowiednią rozdzielczość) i umówią nas na przeprowadzenie badania.

Zazwyczaj mamy do wyboru dwa warianty usługi. Po jego przeprowadzeniu może zostać sporządzony raport, który zawiera dokładne wyniki. Niekiedy za sporządzenie raportu trzeba zapłacić dodatkowo.  Jeżeli decydujemy się na skorzystanie z tego wariantu, warto wcześniej dokładnie upewnić się,  co będzie zawierał raport. Tego typu dokumenty nie są w żaden sposób ujednolicone, dlatego też warto poprosić o pokazanie fragmentu przykładowego raportu. Dobrze, jeśli oprócz termogramów w raporcie znajdują się zdjęcia wykonane wbudowanym aparatem. To sprawia, że wnioski są bardziej czytelne także dla osób bez specjalistycznego wykształcenia.

Zlecenie badania kamerą termowizyjną to bardzo dobry pomysł gdy chcemy mieć pewność, czy budynek, cechuje się dobrą izolacyjnością cieplną.  Warto przeprowadzić je zarówno w starych, jak i nowych budynkach. Choć jest to dodatkowy wydatek, to w wielu przypadkach możemy w ten sposób znacząco ograniczyć rachunki za ogrzewanie.

Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu. Mamy nadzieję, że od teraz badanie kamerą termowizyjną nie ma już przed Tobą tajemnic.

Zachęcamy do sprawdzenia innych naszych publikacji, a w razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.

Call Now Button
Facebook Youtube