Ocieplenie poddasza stanowi kluczowy aspekt skutecznego zadbania o odpowiednią temperaturę w domu. Przy wykorzystaniu złej, bądź nieskutecznej termoizolacji dom traci mnóstwo ciepła, straty te widoczne są na wysokich rachunkach za ogrzewanie budynku. Obecnie na rynku istnieje dużo więcej rozwiązań na skuteczne docieplanie niż w latach ubiegłych. Dawniej wełnę czy styropian uważano za najlepiej opłacalne rozwiązanie. Dzięki rozwojowi techniki wiemy, że bardziej skuteczne jest docieplanie metodą wdmuchiwania granulatu. Zapraszamy do sprawdzenia naszego wpisu, gdzie poruszymy temat pod nazwą docieplenie metodą wdmuchiwania. 

Mostki termiczne powodem wilgoci i zimna

Niewłaściwie ocieplony dach jest najczęstszym powodem pojawiania się pleśni i wilgoci na poddaszu czy strychu. Nierównomiernie rozprowadzona warstwa izolacyjna przyczynia się do powstania mostków termicznych. To własnie przez nie następuje niewłaściwe rozprowadzenie temperatury, utrata ciepła, zbieranie się pary wodnej i tworzenie punktów obfitujących w grzyb. Dzięki prawidłowo wykonanemu dociepleniu budynku można zaoszczędzić dużo więcej na rachunkach za ogrzewanie.

Obecnie podczas budowania domu wykorzystuje się  najskuteczniejsze rozwiązania, dzięki którym całe mieszkanie jest odpowiednio odizolowane i nie posiada skoków temperatury. W starym budownictwie stosowano inne zabiegi, mające na celu zapewnienie ciepła, jednak z perspektywy czasu widzimy, że nie są one odpowiednio skuteczne. Materiały z biegiem czasu ulegają zniszczeniu, a brak staranności już na etapie docieplania może przyczynić się do szybszego wychładzania pomieszczenia- a co za tym idzie- znacznego zwiększenia opłat. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom każdy dom- budowany w starym stylu- może zyskać nową powłokę termoizolacyjną i stać się bardziej wydajniejszy.

Czy docieplenie starego domu wiąże się z generalnym remontem?

Właściciele nieruchomości, które powstały w ubiegłym wieku najczęściej obawiają się ogromnego remontu, który przewyższy koszty docieplenia. W przypadku wykorzystania wełny, bądź styropianu konieczne jest demontowanie płyt karton- gipsowych, istniejącej boazerii, czy innych elementów dekoracyjnych. Metoda wdmuchiwania nie wymaga znacznego demontażu istniejących ścian czy sufitów. Dzięki systemowi prowadzania granulatu można bezpiecznie w krótkim czasie osiągnąć zamierzony efekt. Taki sposób na zatrzymanie ciepła w domu świetnie sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i w nieco starszych obiektach.

Granulat nanoszony za pomocą nadmuchu przez specjalnie wykwalifikowaną firmę, wyposażoną w odpowiedni sprzęt, nie pozostawia po sobie odpadów i jest możliwy do wykonania w bardzo krótkim czasie. Najczęściej docieplenie metodą wdmuchiwania każdego domu zajmuje od 1 do 2 dni. Do wprowadzenia granulatu metodą wdmuchiwania wystarczą niewielkie, przygotowane wcześniej otwory. Taki system jest nie tylko wygodniejszy i czystszy, ale nie powoduje też konieczności rozbierania całego budynku od wewnątrz.

W przypadku zastosowania takiego sposobu docieplenia w starszym budownictwie zaleca się wykonanie wcześniej badania za pomocą kamery termowizyjnej, w celu zlokalizowania najbardziej kłopotliwych punktów. Dzięki temu działaniu specjaliści wiedzą, które miejsca wymagają szczególnej uwagi.

Jakie materiały stosuje się w metodzie wdmuchiwania?

Taki sposób docieplenia domu pozwala na wykorzystanie różnych materiałów, które najlepiej sprawdzą się w danym budynku. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą:

 • granulaty wełny;
 • granulaty styropianu;
 • celuloza w sypkiej formie.

Ostatni wymieniony materiał znacząco wyróżnia się spośród innych. Dzięki odpowiedniej impregnacji tworzy ognioodporną strukturę. Ze względu na swoją specyfikę, celuloza ma niemalże identyczną izolację cieplną, co wełna mineralna. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala na nałożenie cieńszej warstwy, która w dostateczny sposób zapewni zatrzymywanie ciepła wewnątrz budynku. Celuloza posiada właściwości umożliwiające pochłanianie i oddawanie wilgoci z powietrza. Dzięki temu w pomieszczeniu nie pojawia się pleśń, ani wilgoć. To bardzo zdrowe rozwiązanie zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska.

Jak wybrać firmę wykonującą docieplenie metodą wdmuchiwania?

Stojąc przed wyborem odpowiedniej firmy, która zajmie się zatrzymywaniem ciepła w naszego budynku bardzo często gubimy się między opiniami i rekomendacjami osób trzecich. Dobrzy fachowcy powinni dokładnie odpowiadać na nasze potrzeby i posiadać niezbędny sprzęt, a także wiedzę umożliwiającą przeprowadzenie czystej i skutecznej pracy. Skuteczna termoizolacja przeprowadzona za pomocą wdmuchiwania granulatu może być wykonywana w takich miejscach jak:

 • poddasza;
 • stropy;
 • ścianki działowe- szczególnie w nowym budownictwie;
 • stropodachów wentylowanych;
 • domy szkieletowe;
 • stropy drewniane;
 • trudno dostępne punkty w budynkach;
 • a także inne.

Przeprowadzenie takich prac wymaga od specjalistów usunięcia wcześniejszej izolacji, która okazuje się być nieskuteczna. Bardzo często problemy izolacyjne i uszkodzenia istniejącej warstwy ochronnej spowodowane są obecnością szkodników polnych. Kuny czy myszy po prostu wygryzają dziury i tworzą punkty przyczyniające się do utraty ciepła i zwiększenia rachunków. Każdy, kto choć raz miał do czynienia z ogrzaniem dużej powierzchni w trakcie zimowych miesięcy wie jak ważne jest skuteczne zabezpieczenie przed utratą ciepła.

Firma Eko- izolacje dostępna pod tym adresem zapewnia kompleksowe usługi z zakresu docieplania budynków. Z uwagi na doświadczenie, ogromy zapas wiedzy, a także wykorzystanie najlepszej jakości sprzętów, zapewnia skuteczne i czyste przeprowadzenie prac nawet w starym budownictwie. Praca opiera się na likwidacji mostków termicznych i wprowadzeniu materiałów zatrzymujących ciepło w każde puste miejsce. Takie działanie nie wymaga demontażu wszystkich elementów zabudowy, lecz jedynie przygotowania odpowiednich otworów, którymi zostanie wdmuchany granulat. Wykonane w budynku badanie kamerą termowizyjną dokładnie wskazuje najbardziej wychłodzone punkty, które wymagają szczególnej uwagi. Dzięki wcześniej przeprowadzonym oględzinom fachowcy mogą skupić się na tym, co jest naprawdę istotne i jeszcze lepiej wzmocnić warstwę cieplną.

Bardzo dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Mamy nadzieję, że docieplenie metodą wdmuchiwania nie ma przed Tobą tajemnic.

Pozdrawiamy

Eko Izolacje Warszawa

Call Now Button
Facebook Youtube