Ocieplenie stropodachu wentylowanego

Zazwyczaj decydując się na budowę swojego pierwszego domu, zwracamy uwagę w pierwszej kolejności na detale estetyczne. Na pewno wielu osobom podobają się domy z pięknymi dachami z wieloma załamaniami, lukarnami i wystającymi okienkami. Jednak często bywa tak, że nasze marzenia są później weryfikowane przez możliwości finansowe. Oczywiście to wcale nie oznacza, że mamy rezygnować ze wszystkich swoich zamiarów, ale wiele pomysłów można zastąpić tańszymi rozwiązaniami. Efekt będzie nieco inny, ale to wcale nie oznacza, że będzie dużo gorszy. Zatem jeśli mamy pewne wątpliwości, czy damy radę zapłacić za “połamany dach”, który faktycznie jest dość dużym wydatkiem.

Warto pomyśleć o stropodachu i zastosować ocieplenie stropodachu wentylowanego naszego budynku. To jest naturalne, że w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam brzydkie, szare klocki. Takie domy budowano kilkadziesiąt lat temu. Nie każdemu się one podobają. Chociaż faktycznie, są one dość praktyczne, ponieważ drugie piętro nie posiada żadnych skosów. Ale jeśli tylko zechcemy dokładnie przyjrzeć się domom jednorodzinnym, które posiadają stropodach, na pewno stwierdzimy, że akurat w tej kwestii architektura zrobiła niesamowite postępy.

Na początku możemy martwić się, że posiadają stropodach, zarówno zimno i wilgoć będą przepływać do mieszkania wewnątrz. Faktycznie przy nieodpowiedniej technice możemy spodziewać się takiego efektu. Ale i na to jest rozwiązanie. Będzie wszystko zależeć od tego, czy zastosujemy stropodach wentylowany, czy też nie. Mimo, że stropodach na pierwszy rzut oka wydaje nam się całkowicie płaski, to w rzeczywistości musi posiadać niewielki spadek. Deszczówka, a także topniejący śnieg muszą w jakiś sposób spływać z dachu. Zalegająca woda przyniosłaby bardzo duże zniszczenia, a przede wszystkim przyczyniłaby się do powstania wilgoci. Już wiemy, na czym polega mniej więcej zwykły stropodach.

Ocieplenie stropodachu wentylowanego
Podczas budowy należy zachować stosowną przestrzeń pomiędzy izolacją od wilgoci, a izolacją od niskich temperatur. Nie obejdzie się również bez otworów wentylacyjnych. Aby stropodach idealnie spełniał swoje zadanie, powinien posiadać odpowiednie ocieplenie. Przenikanie niskich temperatur do wnętrza domu, na pewno nie będzie nikogo zadowalać. Minusem uciekania ciepłego powietrza od wewnątrz budynku, a także wpadania zimnego powietrza w środku, są bardzo wysokie koszta związane z ogrzewaniem domu.

Ocieplenie stropodachu wentylowanego w naszym domu

Pewnie niektóre osoby zastanawiają się w jaki sposób odbywa się ocieplenie stropodachu wentylowanego. Kiedyś takie zadanie nie należało do najprostszych. Na szczęście dzisiejsze techniki pozwalają na uzyskanie idealnego rezultatu, przy dużo mniejszym nakładzie pracy. Bardzo ciekawą techniką jest wdmuchiwanie wełny. Jest to specjalny granulat z wełny mineralnej, który dzięki wdmuchiwaniu go za pomocą silnego strumienia powietrza, rozchodzi się w najdalsze zakątki stropodachu.

Metoda jest nieinwazyjna i jak już wcześniej wspomniano przynosi naprawdę fantastyczne rezultaty. Może dla zwykłego użytkownika ocieplenie stropodachu wentylowanego będzie skomplikowaną sprawą. Ponieważ trzeba zająć się wszystkimi odpowiednimi parametrami. Ale jeśli zlecamy to doświadczonym fachowcom, do których możemy mieć pełne zaufanie, to na pewno wszystkie parametry, takie jak grubość warstwy granulatu będą dokładnie wyliczone.

Specjaliści wykonujący ocieplenie stropodachu wentylowanego, nie powinni pod żadnym pozorem zapominać o konkretnej grubości izolacji jaka powinna być zastosowana. Nie trzeba być nie wiadomo jak wielkim znawcą i profesjonalistą, żeby wiedzieć w jaki sposób odbywa się izolacja stropodachu wentylowanego. Z początku może to być nieco skomplikowane, ale jeśli prześledzimy cały proces krok po kroku, to wszystko nam się po kolei zacznie wyjaśniać.

Zacznijmy od tego, że takie stropodachy będą potrzebowały specjalne włazy technologiczne. Jeśli już są one w dachu, to fachowcy mają ten etap z głowy. Jeżeli nie, muszą oni zająć się najpierw ich utworzeniem. Wycinanie takiego otworu musi przebiegać bardzo starannie i przy użyciu wyłącznie specjalistycznych narzędzi. Do tego najlepiej będzie nadawać się szlifierka kątowa.
Gdy właz zostanie wykonany, kolejnym krokiem jest wyczyszczenie przegrody ze wszystkich odpadów jakie powpadały do środka. Cała przestrzeń raczej będzie odpowiednio wysoka, że spokojnie można to zrobić ręcznie.

Czy konieczne jest ocieplenie stropodachu wentylowanego ?

Rzeczywiście, generalnie stropodach jest elementem budynku, który będzie o wiele tańszy w wykonaniu niż spadzista połać dachowa. Jeśli już na pewno zdecydujemy się na takie rozwiązanie – nie możemy zapominać o jednej bardzo ważnej kwestii. Mianowicie o tym, żeby zostało przeprowadzone ocieplenie stropodachu wentylowanego. Stropodach taki wyróżnia się przede wszystkim tym, że posiada wolną przestrzeń pomiędzy warstwą izolacji termicznej, a warstwą izolacji przeciw zawilgoceniu. W ten sposób możliwa jest stała cyrkulacja powietrza. W praktyce oznacza to, że bez najmniejszego problemu można zadbać również o to, by wszelka wilgoć jaka ewentualnie dostanie się pod stropodach, natychmiast była osuszana. Kwestie te przemawiają za tym więc aby ocieplenie stropodachu wentylowanego zostało koniecznie wykonane jeśli nie chcemy potem niemiłych niespodzianek w naszym budynku.

Inwestorzy, dzięki temu pozbywają się bardzo uciążliwego kłopotu, polegającego na pojawianiu się pleśni lub zawilgocenia wewnątrz pomieszczenia. A osoby, które musiały się kiedykolwiek zmierzyć z tym problemem, doskonale wiedzą, że walka bywa naprawdę uciążliwa, czasem nawet z góry przegrana. Warto jednak tutaj zaznaczyć, że stropodach wentylowany będzie musiał posiadać odpowiednią zawartość otworów. Nawet jeśli decydujemy się na zakładanie dachówki, to wśród nich także pojawiają się dachówki wentylacyjne. Jest to jak najbardziej potrzebne do uzyskania komfortu i zabezpieczenia przed niechcianą wilgocią. Nie trzeba wcale się martwić, że ktoś mieszka w domu jednorodzinnym na terenie, w którym kierunek wiatru bywa zmienny. Akurat ten czynnik w kwestii wentylacji stropodachu kompletnie nie ma znaczenia.

Ocieplenie stropodachu wentylowanego wykonane przez specjalistów

Ocieplenie stropodachu wentylowanego potrzebuje kolejnego detalu do przygotowania. Przede wszystkim powinniśmy mieć tutaj na uwadze odpowiednie osłonięcie włazu. Ważne jest również to, aby wykonać odpowiednią ilość takich włazów. Specjaliści spokojnie mogą wyliczyć ich liczbę na podstawie powierzchni dachu.

Każda osłona od włazu będzie wymagać specjalnej izolacji od wody. W innym przypadku deszczówka będzie przenikała do przestrzeni, jednocześnie przynosząc prawdopodobieństwo zawilgocenia mieszkania. To już właściwie ostatnie kroki do tego, żeby izolacja stropodachu wentylowanego została zakończona. Nie pozostaje nic innego jak po prostu wdmuchać do środka wcześniej przygotowany granulat.

Oczywiście wpuszczanie, a właściwie wdmuchiwanie granulatu nie może odbywać się bez żadnej kontroli. Pracownicy powinni na bieżąco sprawdzać rozkład i grubość granulatu. Tak by została jeszcze stosowna wolna przestrzeń pomiędzy granulatem, a górną warstwą stropodachu. Teraz spokojnie można powiedzieć, że na temat izolowania stropodachu wentylowanego wiemy naprawdę bardzo wiele. Ale i tak wszystkie najważniejsze rzeczy, a już na pewno samą robociznę możemy pozostawić fachowcom.

Coraz więcej firm zaczyna przekonywać się do tego, że wełna mineralna w granulacie jest naprawdę doskonałym rozwiązaniem. Nie dość, że efektywnie wypełnia zaplanowaną przestrzeń i dociera do wszystkich zakamarków, to dodatkowo możemy być pewni odpowiedniej cyrkulacji powietrza. A w takich miejscach jest to niezwykle ważne. Ponieważ dzięki przepływowi powietrza do naszego mieszkania nie będzie wchodziła wilgoć i pleśń. A jak wiadomo są to dość uporczywe problemy, z którymi ciężko się uporać.

Call Now Button
Facebook